cherry-shortcodes - en to fr_FR translation catalogue (470 entries)

en: Choose file
fr_FR: Choisir le fichier

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Select images
fr_FR: Sélectionner des images

en: Add selected images
fr_FR: Ajouter les images sélectionnées

en: Please enter a name for new preset
fr_FR: Veuiller entrer un nom pour le nouveau préréglage

en: New preset
fr_FR: Nouveau préréglage

en: Last used settings
fr_FR: Derniers paramètres utilisés

en: All
fr_FR: Tous

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Media
fr_FR: Médias

en: Components
fr_FR: Composants

en: Other
fr_FR: Autre

en: None
fr_FR: Aucun

en: Solid
fr_FR: Trait simple

en: Dotted
fr_FR: Pointillé

en: Dashed
fr_FR: Tirets

en: Groove
fr_FR: Rainurée

en: Ridge
fr_FR: Relief

en: Row
fr_FR: Ligne

en: Fixed Width
fr_FR: Largeur Fixe

en: Full Width
fr_FR: Pleine Largeur:

en: Type width
fr_FR: Type de largeur

en: Class
fr_FR: Classe

en: Extra CSS class
fr_FR: Сlasse CSS Extra

en: Anchor
fr_FR: Ancre

en: This option defines menu item marker.
fr_FR: Cette option définit le marqueur d'élément de menu.

en: [%prefix_col size_md="4"]Column content[/%prefix_col]
    [%prefix_col size_md="4"]Column content[/%prefix_col]
    [%prefix_col size_md="4"]Column content[/%prefix_col]
fr_FR: [%prefix_col size_md="4"]Contenu de la colonne[/%prefix_col]
    [%prefix_col size_md="4"]Contenu de la colonne[/%prefix_col]
    [%prefix_col size_md="4"]Contenu de la colonne[/%prefix_col]

en: Row for flexible columns
fr_FR: Ligne pour les colonnes flexibles

en: Row Inner
fr_FR: Rangée intérieure

en: [%prefix_col_inner size_md="4"]Column content[/%prefix_col_inner]
    [%prefix_col_inner size_md="4"]Column content[/%prefix_col_inner]
    [%prefix_col_inner size_md="4"]Column content[/%prefix_col_inner]
fr_FR: [%prefix_col_inner size_md="4"]Contenu de la colonne[/%prefix_col_inner]
    [%prefix_col_inner size_md="4"]Contenu de la colonne[/%prefix_col_inner]
    [%prefix_col_inner size_md="4"]Contenu de la colonne[/%prefix_col_inner]

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Size
fr_FR: Taille

en: Select column width.
fr_FR: Sélectionnez la largeur de colonne.

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Select column offset.
fr_FR: Sélectionnez un décalage de colonne.

en: Select column pull.
fr_FR: Sélectionnez column pull.

en: Select column push.
fr_FR: Sélectionnez column push.

en: No
fr_FR: Non

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Collapse column paddings
fr_FR: Réduire paddings de colonne

en: Column content
fr_FR: Contenu de la colonne

en: Flexible and responsive columns
fr_FR: Colonnes flexibles et responsives

en: Spacer
fr_FR: Espacement

en: Spacer height
fr_FR: Hauteur de l'Espacement

en: Vertical spacer between blocks
fr_FR: Espacement verticale entre blocs

en: Icon
fr_FR: Icône

en: You can upload custom icon for this button or pick a built-in icon
fr_FR: Vous pouvez charger une icône personnalisée pour ce bouton ou choisir une icône intégrée

en: Icon size
fr_FR: Taille de l'icône

en: Font size in px (only for font icons)
fr_FR: Taille de la police en px (pour les icônes de police seulement)

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Center
fr_FR: Centre

en: Right
fr_FR: Droite

en: Icon Color
fr_FR: Couleur de l'icône

en: Font icon color
fr_FR: Couleur de l'icône de police

en: Insert custom icon
fr_FR: Insérez une icône personnalisée

en: Box
fr_FR: Boîte

en: Primary
fr_FR: Primaire

en: Secondary
fr_FR: Secondaire

en: Gray
fr_FR: Gris

en: Primary border
fr_FR: Bordure primaire

en: Secondary border
fr_FR: Bordure secondaire

en: Gray border
fr_FR: Bordure grise

en: Box styling preset
fr_FR: Modèle de style de boîte

en: Select box styling preset
fr_FR: Sélectionner le modèle de style de boîte

en: Background Color
fr_FR: Couleur d'Arrière-plan

en: Select box background color
fr_FR: Sélectionner la couleur d'arrière-plan de boîte

en: Background Image
fr_FR: Image d'Arrière-plan

en: Upload box background image
fr_FR: Charger une image d'arrière-plan de boîte

en: Top Left
fr_FR: En Haut à Gauche

en: Top Center
fr_FR: En Haut au Centre

en: Top Right
fr_FR: En Haut à Droite

en: Middle Left
fr_FR: Au Milieu à Gauche

en: Middle Center
fr_FR: Au Milieu au Centre

en: Middle Right
fr_FR: Au Milieu à Droite

en: Bottom Left
fr_FR: En Bas à Gauche

en: Bottom Center
fr_FR: En Bas au Centre

en: Bottom Right
fr_FR: En Bas à Droite

en: Background image position
fr_FR: Position de l'image d'arrière-plan

en: Select background image position
fr_FR: Choisir position de l'image d'arrière-plan

en: No Repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: Repeat All
fr_FR: Répéter Tout

en: Repeat Horizontally
fr_FR: Répétition Horizontale

en: Repeat Vertically
fr_FR: Répétition Verticale

en: Background image repeat
fr_FR: Répétition de l'image d'arrière-plan

en: Select background image repeat
fr_FR: Choisir la répétition de l'image d'arrière-plan

en: Scroll normally
fr_FR: Défiler normalement

en: Fixed in place
fr_FR: Fixe

en: Background image attachment
fr_FR: Attachement de l'image d'arrière-plan

en: Select background image attachment
fr_FR: Choisir l'attachement de l'image d'arrière-plan

en: Background image size
fr_FR: Taille de l'image d'arrière-plan

en: Select background image size
fr_FR: Choisir la taille de l'image d'arrière-plan

en: Fill
fr_FR: Remplir

en: Fill a parent container?
fr_FR: Remplir un conteneur parent?

en: Your content goes here
fr_FR: Votre contenu sera affiché ici

en: Box Inner
fr_FR: Boîte intérieure

en: No preset
fr_FR: Aucun modèle

en: Banner
fr_FR: Bannière

en: Banner Image
fr_FR: Image de Bannière

en: Select attachment banner image
fr_FR: Choisir image de bannière

en: Banner Title
fr_FR: Titre de la Bannière

en: Enter banner title
fr_FR: Entrez le titre de la bannière

en: Banner URL
fr_FR: URL de la bannière

en: Banner link URL
fr_FR: URL du lien de la bannière

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Banner text color
fr_FR: Couleur du texte de bannière

en: Background color
fr_FR: Couleur d'Arrière-plan

en: Banner background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la bannière

en: Template
fr_FR: Modèle

en: Shortcode template
fr_FR: Modèle de shortcode

en: Banner content goes here
fr_FR: Contenu de la bannière sera affiché ici

en: Horizontal Rule
fr_FR: Ligne horizontale

en: Line height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Horizontal rule height
fr_FR: Hauteur de Ligne horizontale

en: Line color
fr_FR: Couleur de la ligne

en: Horizontal rule color
fr_FR: Couleur de Ligne horizontale

en: Indent before
fr_FR: Espace avant

en: Indent before horizontal rule
fr_FR: Espace avant de Ligne horizontale

en: Indent after
fr_FR: Espace après

en: Indent after horizontal rule
fr_FR: Espace après de Ligne horizontale

en: Title Box
fr_FR: Titre de boîte

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title text
fr_FR: Texte de titre

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Subtitle text
fr_FR: Texte de sous-titre

en: Title Color
fr_FR: Couleur de Titre

en: Title text color
fr_FR: Couleur du texte de titre

en: Subtitle Color
fr_FR: Couleur de Sous-titre

en: Subtitle text color
fr_FR: Couleur de texte de sous-titre

en: Title box
fr_FR: Titre de boîte

en: Dropcap
fr_FR: Lettrine

en: Text size
fr_FR: Taille du texte

en: Text size in px
fr_FR: Taille du texte en px

en: Canvas size
fr_FR: Taille de la toile

en: Canvas size in px
fr_FR: Taille de la toile en px

en: Text Color
fr_FR: Couleur du Texte

en: Dropcap text color
fr_FR: Couleur du texte de lettrine

en: Dropcap background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan de lettrine

en: Align
fr_FR: Aligner

en: Dropcap alignment
fr_FR: Alignement de lettrine

en: Border radius
fr_FR: Radius de bordure

en: Border radius size in px
fr_FR: Taille de radius de bordure en px

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Setup dropcap border
fr_FR: Configurer la bordure de lettrine

en: Dropcap box
fr_FR: Boîte de lettrine

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Text
fr_FR: Texte

en: Button text
fr_FR: Texte du bouton

en: Link
fr_FR: Lien

en: Button link
fr_FR: Lien du bouton

en: Primary-light
fr_FR: Primary-clair

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Success
fr_FR: Succès

en: Info
fr_FR: Infos

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Button style preset
fr_FR: Modèle de style de bouton

en: Extra Small
fr_FR: Très petit

en: Small
fr_FR: Petit

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Large
fr_FR: Grande

en: Extra Large
fr_FR: Très grand

en: Button size preset
fr_FR: Modèle de taille de bouton

en: Inline
fr_FR: En ligne

en: Wide
fr_FR: Large

en: Display
fr_FR: Afficher

en: Button display type
fr_FR: Type d'affichage de bouton

en: Button border radius
fr_FR: Radius de bordure de bouton

en: Centered
fr_FR: Centré

en: Is button centered on the page
fr_FR: Bouton est centré sur la page

en: Fluid
fr_FR: Fluide

en: Is button fluid
fr_FR: Bouton fluide

en: Fluid Position
fr_FR: Position Fluide

en: Button fluid position
fr_FR: Position fluide de bouton

en: Top
fr_FR: Haut

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Icon Position
fr_FR: Position de l'icône

en: Button icon position
fr_FR: Position de l'icône du bouton

en: Small description under button text.
fr_FR: Petite description sous le texte du bouton.

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Button background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du bouton

en: Button text color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Min width
fr_FR: Largeur minimale

en: Button minimal width
fr_FR: Largeur minimale de bouton

en: Same tab
fr_FR: Même onglet

en: New tab
fr_FR: Nouvel onglet

en: Target
fr_FR: Cible

en: Button link target
fr_FR: Cible du lien de bouton

en: Rel attribute
fr_FR: Attribut rel

en: Here you can add value for the rel attribute.
fr_FR: Ici vous pouvez ajouter la valeur pour l'attribut rel.

en: Hover animation
fr_FR: Animation de hover

en: Button hover aniamtion type
fr_FR: Type d'animation de hover

en: Styled button
fr_FR: Bouton stylisé

en: List
fr_FR: Liste

en: List Item
fr_FR: Élément de liste

en: Posts per page
fr_FR: Articles par page

en: Specify number of posts that you want to show. Enter -1 to get all posts
fr_FR: Précisez le nombre d'articles à afficher. Saisissez -1 pour obtenir tous les articles

en: Post types
fr_FR: Types d'articles

en: Select post types. Hold Ctrl key to select multiple post types
fr_FR: Sélectionnez les types d'articles. Maintenez la touche Ctrl pour sélectionner plusieurs types d'articles.

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Select taxonomy to show posts from
fr_FR: Sélectionnez la taxonomie d'articles à afficher

en: Terms
fr_FR: Termes

en: Select terms to show posts from
fr_FR: Sélectionnez les termes à afficher les articles

en: Taxonomy term operator
fr_FR: Opérateur des termes de taxonomie

en: IN - posts that have any of selected categories terms<br/>NOT IN - posts that  do not have any of selected terms<br/>AND - posts that have all selected terms
fr_FR: IN - les articles qui respectent n'importe quel terme sélectionné<br/>NOT IN - les articles qui ne respectent aucun terme sélectionné<br/>AND - les articles qui respectent tous les termes sélectionnés

en: Authors
fr_FR: Auteurs

en: Enter here comma-separated list of author's IDs. Example: 1,7,18
fr_FR: Saisissez la liste d'ID's des auteurs en les séparant par des virgules. Exemple: 1,7,18

en: Specify offset to start posts loop not from first post
fr_FR: Indiquez le décalage pour ne pas commencer la boucle d'article par l'article premier

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Posts order
fr_FR: Ordre des articles

en: Post ID
fr_FR: ID de l'article

en: Post author
fr_FR: Auteur de l'article

en: Post title
fr_FR: Titre de l'article

en: Post slug
fr_FR: Identifiant de l'article

en: Last modified date
fr_FR: Dernière date de modification

en: Post parent
fr_FR: Article parent

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Comments number
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Menu order
fr_FR: Ordre du menu

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: Order posts by
fr_FR: Trier des articles par

en: Show children of entered post (enter post ID)
fr_FR: Afficher les articles fils de l'article choisi (entrez ID d'article)

en: Published
fr_FR: Publié

en: Pending
fr_FR: En attendant

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Auto-draft
fr_FR: Sauvegarde automatique en brouillon

en: Future post
fr_FR: Article différé

en: Private post
fr_FR: Article privé

en: Inherit
fr_FR: Hériter

en: Trashed
fr_FR: Supprimé

en: Any
fr_FR: N'importe quel

en: Post status
fr_FR: Statut d'article

en: Show only posts with selected status
fr_FR: Afficher seulement les articles ayant le statut sélectionné

en: Ignore sticky
fr_FR: Ignorer collant

en: Select Yes to ignore posts that are sticked
fr_FR: Sélectionnez Oui pour ignorer les articles collés

en: Linked title
fr_FR: Titre-lien

en: Linked title description
fr_FR: Description de titre-lien

en: Linked featured image
fr_FR: Image à la Une avec le lien

en: Linked featured image description
fr_FR: Description de l'Image à la Une avec le lien

en: Part of content
fr_FR: Partie du contenu

en: Full content
fr_FR: Contenu complet

en: Post content
fr_FR: Contenu de l'article

en: Choose to display a part or full content
fr_FR: Choisissez si vous voulez afficher une partie du contenu ou le contenu complet

en: Content Length
fr_FR: Longueur du Contenu:

en: Insert the number of words you want to show in the post content.
fr_FR: Insérez le nombre de mots que vous voulez afficher dans le contenu d'articles.

en: read more
fr_FR: lire la suite

en: Button text description
fr_FR: Description de texte du bouton

en: Using cropped image
fr_FR: Utiliser une image recadrée

en: Slider Loop Mode
fr_FR: Mode de boucle de diaporama

en: Cropping image width
fr_FR: Largeur de l'image recadrée

en: Width value(px)
fr_FR: Valeur de largeur(px)

en: Cropping image height
fr_FR: Hauteur de l'image recadrée

en: Height value(px)
fr_FR: Valeur d'hauteur(px)

en: Number of slides per view
fr_FR: Nombre de diapositives à afficher

en: Specify number of slides per view
fr_FR: Spécifier le nombre de diapositives à afficher

en: Number slides per group
fr_FR: Nombre de diapositives dans un groupe

en: Space Between Slides
fr_FR: Espace entre les diapositives

en: Width of the space between slides(px)
fr_FR: Largeur de l'espace entre les diapositives (px)

en: Duration of transition
fr_FR: Durée de transition

en: Duration of transition between slides (ms)
fr_FR: Durée de la transition entre les diapositives (ms)

en: Slider Infinite Loop
fr_FR: Boucle infini de diaporama

en: No fixed positions for slides
fr_FR: Positions non fixées pour les diapositives

en: Centered Slides
fr_FR: Diapositives centrées

en: Centered slides mode
fr_FR: Mode de diapositives centrées

en: Effect Layout
fr_FR: Effet

en: Could be "slide", "fade", "cube" or "coverflow" effect
fr_FR: Il est possible d'utiliser les effets "slide", "fade", "cube", "coverflow"

en: Slider pagination
fr_FR: Pagination de diapositives

en: Displaying slider pagination
fr_FR: Afficher la pagination de diapositives

en: Slider navigation
fr_FR: Navigation de diapositives

en: Displaying slider navigation
fr_FR: Afficher la navigation de diapositives

en: Inner
fr_FR: À l'intérieur

en: Outer
fr_FR: À l'extérieure

en: Slider navigation position
fr_FR: Position de navigation de diapositives

en: Choose slider navigation position
fr_FR: Choisir la position de navigation de diapositives

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Post ID's
fr_FR: ID's des articles

en: Enter comma separated ID's of the posts that you want to show
fr_FR: Entrez ID's d'articles à afficher séparés par des virgules

en: Open featured image in a lightbox?
fr_FR: Ouvrir une omage à la une dans lightbox?

en: Featured image size
fr_FR: Taille de l'Image à la Une

en: Select size for a Featured image
fr_FR: Choisir la taille pour l'Image à la Une

en: Column class
fr_FR: Classe de colonne

en: Column class for each item.
fr_FR: Classe de colonne pour chaque element.

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Choose style for these tabs
fr_FR: Choisissez le style de ces onglets

en: Active tab
fr_FR: Onglet actif

en: Select which tab is open by default
fr_FR: Sélectionnez l'onglet qui est ouvert par défaut

en: Show tabs vertically
fr_FR: Afficher les onglets verticalement

en: [%prefix_tab title="Title 1"]Content 1[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Title 2"]Content 2[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Title 3"]Content 3[/%prefix_tab]
fr_FR: [%prefix_tab title="Titre 1"]Contenu 1[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Titre 2"]Contenu 2[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Titre 3"]Contenu 3[/%prefix_tab]

en: Tabs container
fr_FR: Conteneur des onglets

en: Tab
fr_FR: Onglet

en: Tab name
fr_FR: Nom de l'onglet

en: Enter tab name
fr_FR: Entrez un nom de l'onglet

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Is this tab disabled
fr_FR: Cet onglet est désactivé

en: You can use unique anchor for this tab to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This tab will be activated and scrolled in
fr_FR: Pour fournir un accès immédiat à cet onglet à l'aide de  # dans URL de la page vous pouvez écrire, par exemple, <b%value>Hello</b> et utiliser le lien comme http://example.com/page-url#Hello. Page défile vers le bas et ouvre automatiquement cet onglet

en: You can link this tab to any webpage. Enter here d URL to switch this tab into link
fr_FR: Pour cet onglet on peut indiquer le lien vers toute page web.  Saisissez ici d URL.

en: Open link in the same window/tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans la même fenêtre/onglet

en: Open link in a new window/tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/onglet

en: Link target
fr_FR: Cible du lien

en: Choose how to open the custom tab link
fr_FR: Choisissez comment ouvrir le lien d'onglet personnalisé

en: Tab content
fr_FR: Contenu de l'onglet

en: Single tab
fr_FR: Onglet simple

en: Spoiler title
fr_FR: Titre de spoiler

en: Text in spoiler title
fr_FR: Texte dans le titre de spoiler

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Is spoiler content visible by default
fr_FR: Afficher le contenu de spoiler par défaut

en: Choose style for this spoiler
fr_FR: Choisissez le style de ce spoiler

en: You can use unique anchor for this spoiler to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This spoiler will be opened and scrolled in
fr_FR: Pour fournir un accès à ce spoiler à l'aide de  # dans URL de la page vous pouvez écrire, par exemple, <b%value>Hello</b> et utiliser le lien comme http://example.com/page-url#Hello. Page défile vers le bas et ouvre automatiquement ce spoiler

en: Hidden content
fr_FR: Contenu masqué

en: Spoiler with hidden content
fr_FR: Spoiler avec le contenu masqué

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: [%prefix_spoiler title="Spoiler Title"]Content[/%prefix_spoiler]
    [%prefix_spoiler title="Spoiler Title"]Content[/%prefix_spoiler]
    [%prefix_spoiler title="Spoiler Title"]Content[/%prefix_spoiler]
fr_FR: [%prefix_spoiler title="Titre de Spoiler"]Contenu[/%prefix_spoiler]
    [%prefix_spoiler title="Titre de Spoiler"]Contenu[/%prefix_spoiler]
    [%prefix_spoiler title="Titre de Spoiler"]Contenu[/%prefix_spoiler]

en: Accordion with spoilers
fr_FR: Accordéon avec spoilers

en: Google map
fr_FR: Carte Google

en: Address
fr_FR: Adresse

en: The display options for the Pan control.
fr_FR: Les options d'affichage pour Pan control.

en: Latitude  geographical coordinates
fr_FR: Coordonnées géographiques de latitude

en: Latitude ranges between -90 and 90 degrees, inclusive. Values above or below this range will be clamped to the range [-90, 90]. This means that if the value specified is less than -90, it will be set to -90. And if the value is greater than 90, it will be set to 90.
fr_FR: La latitude varie entre -90 et 90 degrés, inclusivement. Les valeurs supérieures ou inférieures à cette gamme seront ramenées dans l'intervalle [-90, 90]. Cela signifie que si la valeur spécifiée est inférieure à -90, elle sera fixé à -90. Et si la valeur est supérieure à 90, elle sera fixée à 90.

en: Longitude geographical coordinates
fr_FR: Les coordonnées géographiques de longitude

en: Longitude ranges between -180 and 180 degrees, inclusive. Values above or below this range will be wrapped so that they fall within the range. For example, a value of -190 will be converted to 170. A value of 190 will be converted to -170. This reflects the fact that longitudes wrap around the globe.
fr_FR: Longitude varie entre -180 et 180 degrés inclus. Les valeurs supérieures ou inférieures à cette gamme seront changées de sorte qu'ils tombent dans la gamme. Par exemple, une valeur de -190 sera convertie en 170. Une valeur de 190 sera converti en -170.

en: Map zoom level
fr_FR: Niveau de zoom de carte

en: The initial Map zoom level. Required.
fr_FR: Le niveau de zoom de carte initial. Nécessaire.

en: Scroll wheel
fr_FR: Molette

en: If false, disables scrollwheel zooming on the map. The scrollwheel is enabled by default.
fr_FR: Si false, zoom de carte à l'aide de molette est désactivée. La molette de défilement est activée par défaut.

en: Map Style
fr_FR: Style de Carte

en: Styles to apply to each of the default map types. Note that for Satellite/Hybrid and Terrain modes, these styles will only apply to labels and geometry.
fr_FR: Styles à appliquer à chacun des types de carte par défaut. Notez que pour les modes Satellite/Hybrid/Terrain ces styles s'appliquera seulement aux labels et aux éléments géométriques.

en: Map height
fr_FR: Hauteur de carte

en: Map height value(px)
fr_FR: Valeur de la hauteur de la carte(px)

en: Zoom control
fr_FR: Contrôle du zoom

en: The enabled/disabled state of the Zoom control.
fr_FR: Activer/désactiver contrôle du Zoom.

en: Draggable map
fr_FR: Carte qu'on peut faire glisser

en: If false, prevents the map from being dragged. Dragging is enabled by default.
fr_FR: Activé par défaut. Si false, il est impossible de faire glisser la carte.

en: Marker source
fr_FR: Image de marqueur

en: Select marker id attachment
fr_FR: Sélectionnez le fichier de marqueur (id)

en: Google Map
fr_FR: Carte Google

en: Parallax image
fr_FR: Image parallaxe

en: Upload parallax image url source
fr_FR: Chargez source d'URL de l'image de parallaxe

en: Parallax speed
fr_FR: Vitesse de parallaxe

en: Parallax speed value (s)
fr_FR: Vitesse de parallaxe (s)

en: Parallax invert
fr_FR: Inverser parallaxe

en: Parallax invert direction move
fr_FR: Indiquer la direction dans laquelle inverser parallaxe

en: Parallax container min-height
fr_FR: Hauteur minimale de conteneur de parallaxe

en: container min-height value (px)
fr_FR: Valeur de la hauteur minimale de conteneur de parallaxe (px)

en: Enter custom class
fr_FR: Entrez classe CSS personalisée

en: Parallax block
fr_FR: Bloc de parallaxe

en: Poster image url
fr_FR: URL de l'image de poster

en: mp4 file
fr_FR: fichier mp4

en: URL to mp4 video-file
fr_FR: URL de fichier vidéo mp4

en: webm file
fr_FR: fichier webm

en: URL to webm video-file
fr_FR: URL de fichier webm

en: ogv file
fr_FR: fichier ogv

en: URL to ogv video-file
fr_FR: URL de fichier ogv

en: Counter
fr_FR: Compteur

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Value for counter
fr_FR: Valeur pour le compteur

en: Counter delay
fr_FR: Retard de compteur

en: Counter delay (ms)
fr_FR: Retard de compteur (ms)

en: Speed time
fr_FR: Temps de Vitesse

en: Speed time (ms)
fr_FR: Temps de Vitesse (ms)

en: Before content
fr_FR: Contenu avant

en: Enter before custom content
fr_FR: Entrer le contenu personnalisé qui s'affichera avant

en: After content
fr_FR: Contenu après

en: Enter after custom content
fr_FR: Entrer le contenu personnalisé qui s'affichera après

en: Lazy Load Effect
fr_FR: Effet Lazy Load

en: Not changed
fr_FR: Pas changé

en: Start Position
fr_FR: Position de départ

en: Element position at the animation start.
fr_FR: La position d'élément au début de l'animation.

en: Out rotation
fr_FR: Rotation externe

en: Initial element angle (min - -360&#176; max 360&#176;)
fr_FR: Angle initial de rotation de l'élément (min - -360&#176; max 360&#176;)

en: Pivot
fr_FR: Point de rotation

en: Element rotation point.
fr_FR: Point de rotation de l'élément.

en: Scale
fr_FR: Mise en échelle

en: Element scale value (min - 0; max 10;)
fr_FR: Valeur de mise en échelle de l'élément (min - 0; max 10;)

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Element opacity value (min - 0; max 1;)
fr_FR: Valeur de l'opacité de l'élément (min - 0; max 10;)

en: Animation Speed
fr_FR: Vitesse d'animation

en: Animation speed in seconds.(Example: 0.2 or 1)
fr_FR: Vitesse d'animation en secondes. (Exemple: 0,2 ou 1)

en: Animation Delay
fr_FR: Retard d'Animation

en: Animation Delay in seconds
fr_FR: Retard d'Animation en secondes

en: Element custom class
fr_FR: Classe CSS personalisée de l'élément

en: This shortcode adds show animations on any page element.
fr_FR: À l'aide de ce shortcode  l'affichage de tout élément de la page sera animé.

en: Video Preview
fr_FR: Aperçu de vidéo

en: URL or File
fr_FR: URL ou le fichier

en: To use video from YouTube or Vimeo input video URL. You can also upload video file from media library
fr_FR: Veuillez entrer URL de la video pour utiliser la vidéo de YouTube ou Vimeo. Vous pouvez également télécharger des fichiers vidéo à partir de la médiathèque

en: Poster image URL
fr_FR: URL de l'image de poster

en: Hide control buttons
fr_FR: Masquer les boutons de contrôle

en: Show control buttons
fr_FR: Afficher les boutons de contrôle

en: Show control button on mouse hover
fr_FR: Afficher les boutons de contrôle au survol de souris

en: Video Autoplay
fr_FR: Lecture automatique de vidéo

en: Play video on mouse hover
fr_FR: Lecture de vidéo au survol de la souris

en: Controls
fr_FR: Contrôles

en: Show content on mouse hover?
fr_FR: Afficher le contenu au survol de la souris?

en: Muted?
fr_FR: En sourdine?

en: Loop?
fr_FR: Boucle?

en: Preload?
fr_FR: Précharger?

en: Element custom class. You can use "full-width" class for video
fr_FR: Classe personnalisée de l'élément. Vous pouvez utiliser la classe "full-width" pour la vidéo

en: Banner image URL
fr_FR: URL de l'image de la bannière

en: Banner title
fr_FR: Titre de la bannière

en: Banner default text color
fr_FR: Couleur du texte de bannière par défaut

en: Banner content
fr_FR: Contenu de bannière

en: Custom CSS class
fr_FR: Classe CSS personalisée

en: Select a page:
fr_FR: Sélectionner la page:

en: Please select landing page. (Page with anchor navigation menu.)
fr_FR: Veuillez sélectionner landing page. (Page avec le menu de navigation d'ancrage.)

en: Media manager
fr_FR: Gestionnaire de médias

en: Icon picker
fr_FR: Sélecteur de l'icône

en: Filter icons
fr_FR: Filtrer les icônes

en: Please wait
fr_FR: Veuillez attendre

en: Untitled gallery
fr_FR: Galerie sans titre

en: Galleries not found
fr_FR: Galeries non trouvées

en: Manage galleries
fr_FR: Gérer les galeries

en: Reload galleries
fr_FR: Recharger les galeries

en: Horizontal offset
fr_FR: Décalage horizontal

en: Vertical offset
fr_FR: Décalage vertical

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Border width
fr_FR: Largeur de la bordure

en: Border style
fr_FR: Style de la bordure

en: Border color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Media library
fr_FR: Bibliothèque de médias

en: Recent posts
fr_FR: Articles récents

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Select images source
fr_FR: Sélectionnez les images sources

en: Select taxonomy
fr_FR: Sélectionnez la taxonomie

en: Add images
fr_FR: Ajouter les images

en: Click the button above and select images.<br>You can select multimple images with Ctrl (Cmd) key
fr_FR: Cliquez sur le bouton ci-dessus et sélectionnez des images. <br> Vous pouvez sélectionner des images multiples à l'aide de Ctrl (Cmd)

en: Select categories to retrieve posts from.<br>You can select multiple categories with Ctrl (Cmd) key
fr_FR: Sélectionnez les catégories des articles à afficher. Vous pouvez sélectionner plusieurs catégories à l'aide de Ctrl (Cmd)

en: Select taxonomy and it's terms.<br>You can select multiple terms with Ctrl (Cmd) key
fr_FR: Sélectionnez la taxonomie et ses termes.<br> Vous pouvez sélectionner plusieurs termes à l'aide de Ctrl (Cmd)

en: Extra small devices (Phones)
fr_FR: Appareils très petits (Phones)

en: Small devices (Tablets)
fr_FR: Petits appareils (Tablettes)

en: Medium devices (Desktops)
fr_FR: Appareils de taille moyenne (Ordinateurs)

en: Large devices (Desktops)
fr_FR: Grands appareils (Ordinateurs)

en: Insert shortcode
fr_FR: Insérer le shortcode

en: Search for shortcodes
fr_FR: Rechercher shortcodes

en: Filter by type
fr_FR: Filtrer par type

en: Shortcode not specified
fr_FR: Shortcode n'est pas spécifié

en: Live preview
fr_FR: Aperçu

en: Click to return to the shortcodes list
fr_FR: Cliquez pour revenir à la liste des shortcodes

en: All shortcodes
fr_FR: Tous les shortcodes

en: Examples of use
fr_FR: Exemples d'utilisation

en: Click to set this value
fr_FR: Cliquez pour définir cette valeur

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Access denied
fr_FR: Accès réfusé

en: Presets
fr_FR: Préréglages

en: Save current settings as preset
fr_FR: Enregistrer les paramètres actuels comme préréglage

en: Presets not found
fr_FR: Préréglages non trouvés

en: Read More
fr_FR: Lire la Suite

en: Template file (*.tmpl) not found
fr_FR: Fichier de modèle (*.tmpl) n'est pas trouvé

en: Posts not found
fr_FR: Article non trouvés

en: Tab title
fr_FR: Titre de l'onglet

en: Plugin Settings
fr_FR: Paramètres de Plugin

en: Use selected file
fr_FR: Utilisez le fichier sélectionné

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Saving
fr_FR: Enregistrement

en: Saved
fr_FR: Enregistré

en: This action will delete all your settings. Are you sure? This action cannot be undone!
fr_FR: Cette action va supprimer tous vos réglages.  Êtes-vous sûr? Cette action ne peut pas être annulée!

en: Restore default settings
fr_FR: Restaurer les paramètres par défaut

en: Text field
fr_FR: Champ de texte

en: Textarea field
fr_FR: Champ de texte (zone)

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Color picker
fr_FR: Sélecteur de couleur.

en: Pick a color
fr_FR: Choisissez une couleur

en: For full functionality of this page it is reccomended to enable javascript.
fr_FR: Pour toutes les fonctionnalités de cette page, il est recommandé d'activer le javascript.

en: Settings saved successfully
fr_FR: Réglages enregistrés avec succès

en: Settings reseted successfully
fr_FR: Réglages réinitialisés avec succès

en: Special widget with Cherry Shortcodes.
fr_FR: Widget spécial avec Cherry Shortcodes.

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: Posted on
fr_FR: Publié

en: by
fr_FR: par
