cherry-shortcodes - en to it_IT translation catalogue (462 entries)

en: Access denied
it_IT: Accesso negato

en: Accordion
it_IT: Fisarmonica

en: Accordion with spoilers
it_IT: Fisarmonica con spoiler

en: Active tab
it_IT: Attiva tab

en: Add images
it_IT: Aggiungi immagini

en: Add selected images
it_IT: Aggiungere le immagini selezionate

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: After content
it_IT: Dopo il contenuto

en: Align
it_IT: Allineare

en: All
it_IT: Tutto

en: All shortcodes
it_IT: Tutti i shortcodes

en: Anchor
it_IT: Ancora

en: Animation Delay
it_IT: Ritardo Animazione

en: Animation Delay in seconds
it_IT: Ritardo Animazione in secondi

en: Animation Speed
it_IT: Velocità Animazione

en: Animation easing.
it_IT: Allentamento Animazione.

en: Animation speed in seconds.(Example: 0.2 or 1)
it_IT: Velocità di animazione in secondi. (Esempio: 0,2 o 1)

en: Any
it_IT: Qualsiasi

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Authors
it_IT: Autori

en: Auto-draft
it_IT: Auto bozza

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Background Image
it_IT: Immagine di sfondo

en: Background color
it_IT: Colore di sfondo

en: Background image attachment
it_IT: Immagine di sfondo attaccamento

en: Background image position
it_IT: Sfondo posizione dell'immagine

en: Background image repeat
it_IT: Immagine di sfondo ripetere

en: Background image size
it_IT: Sfondo dimensioni dell'immagine

en: Banner Image
it_IT: Banner Immagine

en: Banner Title
it_IT: Titolo Banner

en: Banner URL
it_IT: Banner l'URL

en: Banner background color
it_IT: Banner colore di sfondo

en: Banner content
it_IT: Contenuto Banner

en: Banner content goes here
it_IT: Contenuto Banner va qui

en: Banner default text color
it_IT: Banner colore del testo di default

en: Banner image URL
it_IT: Banner imagine l'URL

en: Banner link URL
it_IT: Banner link l'URL

en: Banner text color
it_IT: Banner colore testo

en: Banner title
it_IT: Titolo Banner

en: Before content
it_IT: Prima del contenuto

en: Border
it_IT: Confine

en: Border color
it_IT: Colore del bordo

en: Border radius
it_IT: Raggio di confine

en: Border radius size in px
it_IT: Dimensione del raggio di frontiera in px

en: Border style
it_IT: Stile di bordo

en: Border width
it_IT: Larghezza del bordo

en: Bottom
it_IT: Pulsante

en: Bottom Center
it_IT: Bottom Centro

en: Bottom Left
it_IT: Bottom Sinistra

en: Bottom Right
it_IT: Bottom Destra

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Button background color
it_IT: Colore di sfondo Pulsante

en: Button border radius
it_IT: Raggio di confine Pulsante

en: Button display type
it_IT: Tipo di visualizzazione Pulsante

en: Button fluid position
it_IT: Posizione fluida Pulsante

en: Button hover aniamtion type
it_IT: Pulsante tipo hover animazione

en: Button icon position
it_IT: Posizione icona pulsante

en: Button link
it_IT: Pulsante link

en: Button link target
it_IT: Link bersaglio Pulsante

en: Button minimal width
it_IT: Pulsante larghezza minima

en: Button size preset
it_IT: Pulsante dimensione predefinita

en: Button style preset
it_IT: Preset stile del tasto

en: Button text
it_IT: Pulsante testo

en: Button text color
it_IT: Colore testo pulsante

en: Button text description
it_IT: Testo con la descrizione del pulsante

en: Canvas size
it_IT: Dimensione Canvas

en: Canvas size in px
it_IT: Dimensione Canvas in px

en: Category
it_IT: Categoria

en: Center
it_IT: Centro

en: Centered
it_IT: Centrato

en: Centered Slides
it_IT: Slides Centrato

en: Centered slides mode
it_IT: Modalità slides al centro

en: Choose file
it_IT: Scegli il file

en: Choose how to open the custom tab link
it_IT: Scegliete come aprire il link tab personalizzato

en: Choose slider navigation position
it_IT: Scegli posizione per la navigazione dello slider

en: Choose style for these tabs
it_IT: Scegli lo stile per queste tabs

en: Choose style for this spoiler
it_IT: Scegli lo stile di questo spoiler

en: Choose to display a part or full content
it_IT: Scegliere la visualizzazione una parte o contenuto completo

en: Class
it_IT: Classe

en: Clear
it_IT: Chiaro

en: Clearing block
it_IT: Blocco Clearing

en: Click the button above and select images.<br>You can select multimple images with Ctrl (Cmd) key
it_IT: Fare clic sul pulsante sopra e seleziona le immagini.<br> È possibile selezionare le immagini multimple con tasto Ctrl (Cmd)

en: Click to return to the shortcodes list
it_IT: Clicca per tornare alla lista di shortcodes

en: Click to set this value
it_IT: Clicca per impostare questo valore

en: Collapse column paddings
it_IT: Riduci imbottiture colonna

en: Color
it_IT: Colore

en: Color picker
it_IT: Colore picker

en: Column
it_IT: Colonna

en: Column Inner
it_IT: Colonne Inner

en: Column class
it_IT: Classe colonna

en: Column class for each item.
it_IT: Classe colonna per ciascuna voce.

en: Column content
it_IT: Contenuti Colonna

en: Comments number
it_IT: Numero commenti

en: Components
it_IT: Componenti

en: Contain
it_IT: Contenitore

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Content Length
it_IT: Contenuto Lunghezza

en: Controls
it_IT: Controlli

en: Could be "slide", "fade", "cube" or "coverflow" effect
it_IT: Potrebbe avere gli seguenti effetti: "slide", "fade", "cube" o "coverflow"

en: Counter
it_IT: Contatore

en: Counter delay
it_IT: Ritardo contatore

en: Counter delay (ms)
it_IT: Ritardo contatore (ms)

en: Cover
it_IT: Copertina

en: Cropping image height
it_IT: Altezza dell'immagine ritaglio

en: Cropping image width
it_IT: Larghezza dell'immagine ritaglio

en: Custom CSS class
it_IT: Classe CSS personalizzata

en: Custom posts query with customizable template
it_IT: Messaggi personalizzati query con template personalizzabili

en: Customizable post carousel
it_IT: Articoli personalizzabili carousel

en: Danger
it_IT: Pericolo

en: Dashed
it_IT: Tratteggiato

en: Date
it_IT: Data

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Disabled
it_IT: Disabilita

en: Displaying slider navigation
it_IT: Visualizzazione navigazione slider

en: Displaying slider pagination
it_IT: Visualizzazione cursore impaginazione

en: Dotted
it_IT: Punteggiato

en: Double
it_IT: Doppio

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Draggable map
it_IT: Mappa trascinabile

en: Dropcap alignment
it_IT: Allineamento dropcap

en: Dropcap background color
it_IT: Dropcap colore di sfondo

en: Dropcap text color
it_IT: Dropcap colore del testo

en: Duration of transition
it_IT: Durata della transizione

en: Duration of transition between slides (ms)
it_IT: Durata della transizione tra le slides (ms)

en: Ease None
it_IT: Facilità Nessuna

en: Easing
it_IT: Facilitare

en: Effect Layout
it_IT: Effetto disposizione

en: Element custom class
it_IT: Elemento classe personalizzata

en: Element custom class. You can use "full-width" class for video
it_IT: Elemento classe personalizzata. È possibile utilizzare la classe "full-width" per il video

en: Element opacity value (min - 0; max 1;)
it_IT: Valore di opacità dell'Elemento (min - 0; max 1;)

en: Element position at the animation start.
it_IT: Posizione dell'Elemento all'inizio dell'animazione.

en: Element rotation point.
it_IT: Punto di rotazione dell'Elemento.

en: Element scale value (min - 0; max 10;)
it_IT: Valore di scala dell'Elemento (min - 0; max 10;)

en: Enter after custom content
it_IT: Invio dopo aver contenuto personalizzato

en: Enter banner title
it_IT: Inserisci il titolo del banner

en: Enter before custom content
it_IT: Inserire prima del contenuto personalizzato

en: Enter comma separated ID's of the posts that you want to show
it_IT: Inserisci l'ID dei articoli, separato da virgola, che desideri visualizzare

en: Enter custom class
it_IT: Inserisci classe personalizzata

en: Enter here comma-separated list of author's IDs. Example: 1,7,18
it_IT: Inserisci qui l'ID degli Autori presenti nella lista, separate dalle virgole. Esempio: 1,7,18

en: Enter tab name
it_IT: Inserisci il nome tab

en: Examples of use
it_IT: Esempi di utilizzo

en: Extra CSS class
it_IT: Classe CSS Extra

en: Extra Large
it_IT: Molto Grande

en: Extra Small
it_IT: Molto Piccolo

en: Extra small devices (Phones)
it_IT: Piccoli dispositivi supplementari (Cellulari)

en: Fade
it_IT: Dissolvenza

en: Featured image size
it_IT: Dimensioni dell'immagine in vetrina

en: Fill
it_IT: Riempi

en: Fill a parent container?
it_IT: Riempire un contenitore parente?

en: Filter by type
it_IT: Filtra per tipo

en: Filter icons
it_IT: Filtra icone

en: Fixed Width
it_IT: Larghezza Fissa

en: Fixed in place
it_IT: Risolto in luogo

en: Flexible and responsive columns
it_IT: Colonne flessibili e reattivi

en: Fluid
it_IT: Fluido

en: Fluid Position
it_IT: Posizione fluida

en: Font icon color
it_IT: Font colore della icona

en: Font size in px (only for font icons)
it_IT: Dimensione dei caratteri in px (solo per le icone dei caratteri)

en: For full functionality of this page it is reccomended to enable javascript.
it_IT: Per la piena funzionalità di questa pagina è consigliato abilitare javascript.

en: Free Mode sliding
it_IT: Modalità gratuita scorrevole

en: Full Width
it_IT: Intera larghezza

en: Full content
it_IT: Contenuto completo

en: Future post
it_IT: Articolo futuro

en: Galleries not found
it_IT: Gallerie non trovate

en: Gray
it_IT: Grigio

en: Gray border
it_IT: Bordo grigio

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Groove
it_IT: Scanalatura

en: Height value(px)
it_IT: Valore altezza(px)

en: Here you can add value for the rel attribute.
it_IT: Qui è possibile aggiungere valore per l'attributo Rel.

en: Hidden content
it_IT: Contenuti Hidden

en: Hide control buttons
it_IT: Nascondi pulsanti di controllo

en: Horizontal Rule
it_IT: Regola orizzontale

en: Horizontal offset
it_IT: Offset orizzontale

en: Horizontal rule color
it_IT: Colore regola orizzontale

en: Horizontal rule height
it_IT: Altezza regola orizzontale

en: Hover animation
it_IT: Hover animazione

en: IN - posts that have any of selected categories terms<br/>NOT IN - posts that  do not have any of selected terms<br/>AND - posts that have all selected terms
it_IT: IN - articoli che hanno una delle categorie selezionate termini<br/>NON IN - articoli che non hanno nessuno dei termini selezionati<br/> AND - articoli che hanno tutti i termini selezionati

en: Icon
it_IT: Icona

en: Icon Color
it_IT: Icona colore

en: Icon Position
it_IT: Posizione Icona

en: Icon picker
it_IT: Icona picker

en: Icon size
it_IT: Formato Icona

en: If false, disables scrollwheel zooming on the map. The scrollwheel is enabled by default.
it_IT: Se falso, disabilitare scrollwheel zooming sulla mappa. La rotella è abilitata di default.

en: If false, prevents the map from being dragged. Dragging is enabled by default.
it_IT: Se è falso, impedirà la mappa di essere trascinata. Il trascinamento è abilitato di default.

en: Ignore sticky
it_IT: Ignora appiccicoso

en: Image
it_IT: Immagine

en: Indent after
it_IT: Rientro dopo

en: Indent after horizontal rule
it_IT: Rientro dopo regola orizzontale

en: Indent before
it_IT: Rientro prima

en: Indent before horizontal rule
it_IT: Rientro prima regola orizzontale

en: Info
it_IT: Informazioni

en: Inherit
it_IT: Ereditare

en: Initial element angle (min - -360&#176; max 360&#176;)
it_IT: Angolo di elemento iniziale (min - -360&#176; max 360&#176;)

en: Initial element angle Flip X (X-axis rotation min - -360&#176; max 360&#176;)
it_IT: Angolo di elemento iniziale Flip X (X-axis rotation min - -360&#176; max 360&#176;)

en: Initial element angle Flip Y (Y-axis rotation min - -360&#176; max 360&#176;)
it_IT: Angolo di elemento iniziale Flip Y (Y-axis rotation min - -360&#176; max 360&#176;)

en: Inner
it_IT: Interno

en: Insert
it_IT: Inserire

en: Insert custom icon
it_IT: Inserisci icona personalizzata

en: Insert shortcode
it_IT: Inserisci shortcode

en: Insert the number of words you want to show in the post content.
it_IT: Inserire il numero di parole che si desidera visualizzare nel contenuto degli articoli.

en: Is button centered on the page
it_IT: Puslante centrato sulla pagina

en: Is button fluid
it_IT: Pulsente è fluido

en: Is spoiler content visible by default
it_IT: Il contenuto spoiler visibile di default

en: Is this tab disabled
it_IT: Questo tab è disattivato

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Landing page
it_IT: Pagina di destinazione

en: Large
it_IT: Grande

en: Large devices (Desktops)
it_IT: Dispositivi di grandi dimensioni (Desktops)

en: Last modified date
it_IT: Ultima data di modifica

en: Last used settings
it_IT: Ultime impostazioni utilizzate

en: Latitude  geographical coordinates
it_IT: Coordinate geografiche latitudine

en: Latitude ranges between -90 and 90 degrees, inclusive. Values above or below this range will be clamped to the range [-90, 90]. This means that if the value specified is less than -90, it will be set to -90. And if the value is greater than 90, it will be set to 90.
it_IT: Latitudine compresa tra -90 e 90 gradi, inclusiva. Valori superiori o inferiori a questo intervallo verranno fissati alla gamma [-90, 90]. Questo significa che se il valore specificato è inferiore a -90, sarà impostato a -90. Se il valore è maggiore di 90, verrà impostato su 90.

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Line color
it_IT: Colore linea

en: Line height
it_IT: Altezza della linea

en: Linked featured image
it_IT: Collegamento immagine in primo piano

en: Linked featured image description
it_IT: Collegamento immagine in primo piano descrizione

en: Linked title
it_IT: Titolo Linked

en: Linked title description
it_IT: Titolo descrizione Linked

en: List
it_IT: Lista

en: List Item
it_IT: Elementi Lista

en: Live preview
it_IT: Anteprima dal vivo

en: Longitude geographical coordinates
it_IT: Coordinate geografiche longitudine

en: Longitude ranges between -180 and 180 degrees, inclusive. Values above or below this range will be wrapped so that they fall within the range. For example, a value of -190 will be converted to 170. A value of 190 will be converted to -170. This reflects the fact that longitudes wrap around the globe.
it_IT: Longitudine varia tra -180 e 180 gradi, compreso. Valori superiori o inferiori a questo intervallo saranno spostati in modo che rientreranno nel range. Ad esempio, un valore di -190 sarà convertito a 170. Un valore di 190 verrà convertito a -170. Questo riflette il fatto che longitudini avvolgono tutto il mondo.

en: Loop?
it_IT: Ciclo continuo?

en: Manage galleries
it_IT: Gestisci gallerie

en: Map Style
it_IT: Stile Mappa

en: Map height
it_IT: Altezza della Mappa

en: Map height value(px)
it_IT: Valore di altezza della Mappa(px)

en: Map zoom level
it_IT: Mappa livello di zoom

en: Marker source
it_IT: Fonte Marker

en: Media library
it_IT: Mediateca

en: Medium
it_IT: Medio

en: Medium devices (Desktops)
it_IT: Dispositivi medi (Desktops)

en: Menu order
it_IT: Ordine Menu

en: Middle Center
it_IT: Middle Centro

en: Middle Left
it_IT: Middle Sinistra

en: Middle Right
it_IT: Middle Destra

en: Min width
it_IT: Larghezza minima

en: Mousewheel Control
it_IT: Mousewheel Controllo

en: Mousewheel control mode
it_IT: Modalità di controllo Mousewheel

en: Multi Row Slides Layout
it_IT: Multi Row Disposizione Slides

en: Muted?
it_IT: Muto?

en: New preset
it_IT: Nuova preset

en: New tab
it_IT: Nuovo tab

en: No Repeat
it_IT: Nessuna ripetizione

en: No fixed positions for slides
it_IT: Nessuna posizioni fissa per le slides

en: None
it_IT: Nessuno

en: Not changed
it_IT: Non è cambiato

en: Number of slides per view
it_IT: Numero di slides da visualizzare

en: Number slides per group
it_IT: Numero slides per gruppo

en: Opacity
it_IT: Opacità

en: Open
it_IT: Aperto

en: Open featured image in a lightbox?
it_IT: Apprire l'immagine in evidenza in una lightbox?

en: Open link in a new window/tab
it_IT: Apri il link in una nuova window/tab

en: Open link in the same window/tab
it_IT: Apri il link nella stessa  window/tab

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order by
it_IT: Ordina per

en: Order posts by
it_IT: Ordina articoli per

en: Other
it_IT: Altro

en: Out rotation
it_IT: Rotazione out

en: Outer
it_IT: Esterno

en: Pan control
it_IT: Controllo Pan

en: Parallax container min-height
it_IT: Parallax contenitore min-height

en: Parallax image
it_IT: Parallax immagine

en: Parallax invert direction move
it_IT: Invertire Parallax direzione mossa

en: Parallax speed
it_IT: Velocità Parallax

en: Parallax speed value (s)
it_IT: Velocità Parallax valore (s)

en: Part of content
it_IT: Parte del contenuto

en: Pending
it_IT: In attesa

en: Pick a color
it_IT: Scegli un colore

en: Play video on mouse hover
it_IT: Riprodurre video al passaggio del mouse

en: Please enter a name for new preset
it_IT: Inserisci un nome per il nuovo preset

en: Please select landing page. (Page with anchor navigation menu.)
it_IT: Si prega di selezionare pagina di destinazione. (Pagina con menu di navigazione di ancoraggio.)

en: Please wait
it_IT: Per favore attendi

en: Plugin Settings
it_IT: Impostazioni Plugin

en: Post ID
it_IT: ID Articolo

en: Post ID's
it_IT: ID Articoli

en: Post author
it_IT: Messaggio l'autore

en: Post content
it_IT: Articolo contenuto

en: Post parent
it_IT: Articolo parente

en: Post slug
it_IT: Posta lumaca

en: Post status
it_IT: Stato articolo

en: Post title
it_IT: Titolo Articolo

en: Post types
it_IT: Tipi di Articoli

en: Posted on
it_IT: Postato su

en: Poster image URL
it_IT: Poster URL immagine

en: Poster image url
it_IT: Poster immagine url

en: Posts
it_IT: Articoli

en: Posts not found
it_IT: Articoli non trovati

en: Posts order
it_IT: Ordine Messaggi

en: Posts per page
it_IT: Articoli per pagina

en: Preload?
it_IT: Precarica

en: Presets not found
it_IT: Presets non trovato

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Primary
it_IT: Primario

en: Primary border
it_IT: Confine primario

en: Private post
it_IT: Articolo privato

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Random
it_IT: Casuale

en: Read More
it_IT: Leggi di Più

en: Read more
it_IT: Leggi di Più

en: Recent posts
it_IT: Articoli recenti

en: Rel attribute
it_IT: Attributo Rel

en: Reload galleries
it_IT: Ricarica gallerie

en: Repeat All
it_IT: Ripeti tutto

en: Repeat Horizontally
it_IT: Ripeti orizzontalmente

en: Repeat Vertically
it_IT: Ripeti verticalmente

en: Restore default settings
it_IT: Ripristina le impostazioni di default

en: Ridge
it_IT: Cresta

en: Right
it_IT: Destra

en: Row
it_IT: Fila

en: Row Inner
it_IT: Fila interna

en: Row for flexible columns
it_IT: Fila per le colonne flessibili

en: Same tab
it_IT: Stesso tab

en: Save changes
it_IT: Salva i cambiamenti

en: Save current settings as preset
it_IT: Salva impostazioni correnti come preset

en: Saved
it_IT: Salvato

en: Saving
it_IT: Salvando

en: Scale
it_IT: Scala

en: Scroll normally
it_IT: Scroll normale

en: Scroll wheel
it_IT: Rotella di scorrimento

en: Search for shortcodes
it_IT: Cerca per shortcodes

en: Secondary
it_IT: Secondario

en: Secondary border
it_IT: Confine secondario

en: Select Yes to ignore posts that are sticked
it_IT: Selezionare Sì per ignorare gli articoli che saranno incollate

en: Select a page:
it_IT: Seleziona una pagina:

en: Select attachment banner image
it_IT: Immagine del banner Selezionare attaccamento

en: Select background image attachment
it_IT: Seleziona immagine di sfondo attaccamento

en: Select background image position
it_IT: Selezionare la posizione dell'immagine di sfondo

en: Select background image repeat
it_IT: Seleziona l'immagine di sfondo in ripetizione

en: Select background image size
it_IT: Selezionare la dimensione dell'immagine di sfondo

en: Select box background color
it_IT: Seleziona box colore di sfondo

en: Select box styling preset
it_IT: Selezionare scatola stile preset

en: Select categories to retrieve posts from.<br>You can select multiple categories with Ctrl (Cmd) key
it_IT: Seleziona le categorie per recuperare gli articoli.<br>È possibile selezionare più categorie con tasto Ctrl (Cmd)

en: Select column offset.
it_IT: Seleziona offset della colonna.

en: Select column pull.
it_IT: Selezionare la colonna pull.

en: Select column push.
it_IT: Selezionare la colonna spinta.

en: Select column width.
it_IT: Selezionare la larghezza delle colonne.

en: Select images
it_IT: Seleziona le immagini

en: Select images source
it_IT: Seleziona sorgente delle immagini

en: Select marker id attachment
it_IT: Selezionare marcatore id attaccamento

en: Select post types. Hold Ctrl key to select multiple post types
it_IT: Seleziona il tipo per gli articoli. Tenere premuto il tasto Ctrl per selezionare più tipi di articoli

en: Select size for a Featured image
it_IT: Scegli le dimensioni di un'immagine in vetrina

en: Select taxonomy
it_IT: Seleziona tassonomia

en: Select taxonomy and it's terms.<br>You can select multiple terms with Ctrl (Cmd) key
it_IT: Seleziona tassonomia e termini.<br>È possibile selezionare più termini con tasto Ctrl (Cmd)

en: Select taxonomy to show posts from
it_IT: Selezionare tassonomia per visualizzare gli articoli da

en: Select terms to show posts from
it_IT: Seleziona le condizioni per mostrare articoli da

en: Select which tab is open by default
it_IT: Seleziona quale scheda dovrà essere attiva di default

en: Set numbers of slides to define and enable group sliding. Useful to use with slidesPerView > 1
it_IT: Impostare il numero di slides per definire e attivare i gruppi di scorrimento. Utile da usare con slidesPerView > 1

en: Settings reseted successfully
it_IT: Impostazioni azzerrate con successo

en: Settings saved successfully
it_IT: Impostazioni salvate con successo

en: Setup dropcap border
it_IT: Border dropcap Setup

en: Shortcode not specified
it_IT: Shortcode non specificato

en: Show children of entered post (enter post ID)
it_IT: Mostra articolo correllato (inserisci l'ID del articolo)

en: Show content on mouse hover?
it_IT: Mostra i contenuti al passaggio del mouse?

en: Show control button on mouse hover
it_IT: Mostra il tasto di controllo al passaggio del mouse

en: Show control buttons
it_IT: Mostra pulsanti di controllo

en: Show only posts with selected status
it_IT: Mostra solo gli articoli con lo stato selezionato

en: Show tabs vertically
it_IT: Mostra tabs verticalmente

en: Simple
it_IT: Semplice

en: Single tab
it_IT: Scheda singola

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Slider navigation
it_IT: Navigazione Slider

en: Slider navigation position
it_IT: Posizione della navigazione Slider

en: Slider pagination
it_IT: Impaginazione Slider

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Small description under button text.
it_IT: Piccolo descrizione sotto il testo del pulsante.

en: Small devices (Tablets)
it_IT: Dispositivi di piccole dimensioni (Tablets)

en: Solid
it_IT: Solido

en: Space Between Slides
it_IT: Spazio tra gli Slides

en: Spacer
it_IT: Distanziatore

en: Spacer height
it_IT: Altezza spacer

en: Special widget with Cherry Shortcodes.
it_IT: Widget speciale con Cherry Shortcodes.

en: Specify number of posts that you want to show. Enter -1 to get all posts
it_IT: Inserisci il numero di messaggi che si desidera visualizzare. Inserisci -1 per ottenere tutti i messaggi

en: Specify number of slides per view
it_IT: Inserisci il numero di slides da visualizzazione

en: Specify offset to start posts loop not from first post
it_IT: Specifica inizio di offset e il ciclo degli articoli pertendo dal primo articolo

en: Speed time
it_IT: Tempo di velocità

en: Speed time (ms)
it_IT: Tempo di velocità (ms)

en: Spoiler title
it_IT: Titolo Spoiler

en: Spoiler with hidden content
it_IT: Spoiler con contenuto nascosto

en: Start Position
it_IT: Posizione di Start

en: Style
it_IT: Stile

en: Styled button
it_IT: Stile Pulsante

en: Styles to apply to each of the default map types. Note that for Satellite/Hybrid and Terrain modes, these styles will only apply to labels and geometry.
it_IT: Stili da applicare a ciascun tipo di default della mappa. Nota però che per le modalità Satellitare/Ibrida e Campestre, questi stili si applicheranno solo alle etichette e alla geometria.

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Subtitle Color
it_IT: Sottotitolo Colore

en: Subtitle text
it_IT: Il testo dei sottotitoli

en: Subtitle text color
it_IT: Colore del testo dei sottotitoli

en: Success
it_IT: Successo

en: Swiper carousel
it_IT: Swiper giostra

en: Tab content
it_IT: Contenuto Tab

en: Tab name
it_IT: Nome Tab

en: Tab title
it_IT: Titolo tab

en: Tabs container
it_IT: Tabs contenitore

en: Target
it_IT: Bersaglio

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Taxonomy term operator
it_IT: Tassonomia termine operatore

en: Template file (*.tmpl) not found
it_IT: Template file (*.tmpl) non trovato

en: Terms
it_IT: Condizioni

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Color
it_IT: Colore Testo

en: Text color
it_IT: Colore testo

en: Text field
it_IT: Campo di testo

en: Text in spoiler title
it_IT: Testo del titolo spoiler

en: Text size
it_IT: Grandezza testo

en: Text size in px
it_IT: Dimensione del testo in px

en: Textarea field
it_IT: Campo textarea

en: The display options for the Pan control.
it_IT: Le opzioni di visualizzazione per il controllo Pan.

en: The enabled/disabled state of the Zoom control.
it_IT: Abilita/disabilita lo stato di controllo dello Zoom.

en: The initial Map zoom level. Required.
it_IT: Il livello di zoom mappa iniziale. Obbligatorio.

en: This action will delete all your settings. Are you sure? This action cannot be undone!
it_IT: Questa azione eliminerà tutte le impostazioni. Sei sicuro? Questa azione non può essere annullata!

en: This option defines menu item marker.
it_IT: Questa opzione definisce l'elemento di menu marcatore.

en: This shortcode adds show animations on any page element.
it_IT: Questo shortcode aggiunge la visualizzazione dell'animazioni su qualsiasi elemento della pagina.

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title Box
it_IT: Titolo Box

en: Title Color
it_IT: Titolo di colore

en: Title box
it_IT: Titolo box

en: Title text
it_IT: Titolo testo

en: Title text color
it_IT: Titolo colore del testo

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: To use video from YouTube or Vimeo input video URL. You can also upload video file from media library
it_IT: Per utilizzare il video da YouTube o Vimeo inserisci URL del video di ingresso. È anche possibile caricare file video da mediateca

en: Top Center
it_IT: Top Centro

en: Top Left
it_IT: Top Sinistra

en: Top Right
it_IT: Top Destra

en: Trashed
it_IT: Cestinato

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type width
it_IT: Tipo larghezza

en: Typography
it_IT: Tipografia

en: URL or File
it_IT: URL o file

en: URL to mp4 video-file
it_IT: URL del mp4 video file

en: URL to ogv video-file
it_IT: URL per ogv video file

en: URL to webm video-file
it_IT: URL per webm video file

en: Untitled gallery
it_IT: Galleria senza titolo

en: Upload box background image
it_IT: Ricarica box immagine di sfondo

en: Upload parallax image url source
it_IT: Carica immagine parallax tramite l'URL

en: Use selected file
it_IT: Utilizzare file selezionato

en: Using Grab Cursor for slider
it_IT: Utilizzando Grab cursore per la slider

en: Using cropped image
it_IT: Utilizza l'immagine ritagliata

en: Value
it_IT: Valore

en: Value for counter
it_IT: Rapporto qualità contatore

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Vertical offset
it_IT: Offset verticale

en: Vertical spacer between blocks
it_IT: Spacer verticale tra blocchi

en: Video Preview
it_IT: Anteprima Video

en: Warning
it_IT: Avvertimento

en: Wide
it_IT: Largo

en: Width of the space between slides(px)
it_IT: Larghezza tra lo spazio e fra slides(px)

en: Width value(px)
it_IT: Valore larghezza(px)

en: You can link this tab to any webpage. Enter here d URL to switch this tab into link
it_IT: È possibile collegare questa scheda a qualsiasi pagina web. Inserisci qui l'URL per passare questo tab in collegamento

en: You can upload custom icon for this button or pick a built-in icon
it_IT: È possibile caricare un'icona personalizzata per questo pulsante o un'icona del built-in

en: You can use unique anchor for this spoiler to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This spoiler will be opened and scrolled in
it_IT: È possibile utilizzare l'ancora unica per questo spoiler per eccedre con hash in URL della pagina. Ad esempio: digitare qui <b%value>Ciao</b> è quindi utilizzare l'url come http://example.com/page-url#Ciao. Questo spoiler sarà aperto e scorrere in

en: You can use unique anchor for this tab to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This tab will be activated and scrolled in
it_IT: È possibile utilizzare l'ancora unica per questo tab per accedere con hash in l'URL della pagina. Ad esempio: digitare qui <b%value>Hello</b> è quindi utilizzare l'url come http://example.com/page-url#Ciao. Questo tab sarà attivato e scorrevole in

en: Your content goes here
it_IT: Il tuo contenuto va qui

en: Zoom control
it_IT: Controllo zoom

en: by
it_IT: da

en: container min-height value (px)
it_IT: contenitore min-height valore (px)

en: option type %s is not callable
it_IT: tipo di opzione %s non è invocabile

en: read more
it_IT: leggi di più
