cherry-shortcodes - en to nl_NL translation catalogue (182 entries)

en: Choose file
nl_NL: Kies bestand

en: Insert
nl_NL: Voeg in

en: Select images
nl_NL: Selecteer images

en: Add selected images
nl_NL: Voeg geselecteerde images toe

en: Please enter a name for new preset
nl_NL: Geef een naam op voor de nieuwe preset

en: New preset
nl_NL: Nieuwe voorinstelling

en: All
nl_NL: Alles

en: Content
nl_NL: Inhoud

en: Other
nl_NL: Andere

en: None
nl_NL: Geen

en: Solid
nl_NL: Solide

en: Dotted
nl_NL: Gestippeld

en: Dashed
nl_NL: Onderbroken

en: Double
nl_NL: Dubbel

en: Ridge
nl_NL: Rand

en: Row
nl_NL: Rij

en: Type
nl_NL: Soort

en: Class
nl_NL: Klasse

en: Extra CSS class
nl_NL: Extra CSS klasse

en: Anchor
nl_NL: Anker

en: Row for flexible columns
nl_NL: Rij met flexibele kolommen

en: Column
nl_NL: Kolom

en: Size
nl_NL: Grootte

en: No
nl_NL: Nee

en: Yes
nl_NL: Ja

en: Column content
nl_NL: Inhoud kolom

en: Flexible and responsive columns
nl_NL: Flexibele en mee-bewegende kolomen

en: You can upload custom icon for this button or pick a built-in icon
nl_NL: U kunt een eigen icon uploaden voor deze knop of een ingebouwde knop kiezen

en: Icon size
nl_NL: Icon grootte

en: Box
nl_NL: Kader

en: Auto
nl_NL: Automatisch

en: Text color
nl_NL: Tekst kleur

en: Title
nl_NL: Titel

en: Title text color
nl_NL: Kleur van de titel-tekst

en: Left
nl_NL: Links

en: Right
nl_NL: Rechts

en: Center
nl_NL: Midden

en: Align
nl_NL: Uitlijnen

en: Button
nl_NL: Drukknop

en: Button text
nl_NL: Tekst drukknop

en: Button link
nl_NL: Link drukknop

en: Default
nl_NL: Standaard

en: Success
nl_NL: Succes

en: Info
nl_NL: Informatie

en: Warning
nl_NL: Waarschuwing

en: Style
nl_NL: Stijl

en: Centered
nl_NL: Gecentreerd

en: Is button centered on the page
nl_NL: Is de drukknop op de pagina gecentreerd?

en: Fluid
nl_NL: Vloeiend

en: Top
nl_NL: Boven

en: Bottom
nl_NL: Onder

en: Description
nl_NL: Omschrijving

en: Background
nl_NL: Achtergrond

en: Button background color
nl_NL: Achtergrond kleur drukknop

en: Button text color
nl_NL: Tekst kleur drukknop

en: Same tab
nl_NL: Dezelfde tab

en: New tab
nl_NL: Nieuwe tab

en: Target
nl_NL: Doel

en: Button link target
nl_NL: Doel van de drukknop-link

en: Styled button
nl_NL: Gestijlde drukknop

en: List
nl_NL: Lijst

en: Posts per page
nl_NL: Berichten per pagina

en: Specify number of posts that you want to show. Enter -1 to get all posts
nl_NL: Geeft het aantal berichten op die u wilt tonen. 1 voor alle berichten

en: Post types
nl_NL: Bericht typen

en: Select post types. Hold Ctrl key to select multiple post types
nl_NL: Selecteer bericht-type. Houd Ctrl-toets ingedrukt om meerdere typen te selecteren

en: Taxonomy
nl_NL: Taxonomie

en: Select taxonomy to show posts from
nl_NL: Selecteer taxonomie voor te tonen berichten

en: Terms
nl_NL: Termen

en: Select terms to show posts from
nl_NL: Selecteer de termen waarvan u de berichten wilt zien

en: Taxonomy term operator
nl_NL: Taxonomie termen operator

en: Authors
nl_NL: Auteurs

en: Specify offset to start posts loop not from first post
nl_NL: Specificeer waar u de loop wilt starten als dit niet het eerste bericht is

en: Descending
nl_NL: Oplopend

en: Ascending
nl_NL: Aflopend

en: Order
nl_NL: Volgorde

en: Posts order
nl_NL: Volgorde berichten

en: Post ID
nl_NL: ID bericht

en: Post author
nl_NL: Auteur bericht

en: Post title
nl_NL: Bericht titel

en: Post slug
nl_NL: Slug van het bericht

en: Date
nl_NL: Datum

en: Last modified date
nl_NL: Datum laatste wijziging

en: Post parent
nl_NL: Bericht-ouder

en: Random
nl_NL: Willekeurig

en: Comments number
nl_NL: Aantal commentaar

en: Menu order
nl_NL: Volgorde menu

en: Order by
nl_NL: Sorteer op

en: Order posts by
nl_NL: Sorteer berichten op

en: Published
nl_NL: Gepubliceerd

en: Pending
nl_NL: Afwachtend

en: Draft
nl_NL: Concept

en: Auto-draft
nl_NL: Auto-concept

en: Future post
nl_NL: Toekomstige berichten

en: Private post
nl_NL: Privé bericht

en: Inherit
nl_NL: Ge-erft

en: Trashed
nl_NL: Weggegooid

en: Any
nl_NL: Elke

en: Post status
nl_NL: Status bericht

en: Show only posts with selected status
nl_NL: Toon enkel berichten met de geselecteerde status

en: Ignore sticky
nl_NL: Negeer sticky-status

en: Posts
nl_NL: Berichten

en: Post ID's
nl_NL: ID's berichten

en: Enter comma separated ID's of the posts that you want to show
nl_NL: Geef de ID's (komma-gescheiden) van de berichten op die u wilt tonen.

en: Custom posts query with customizable template
nl_NL: Aangepaste berichten opvragen met een aanpasbaar template

en: Simple
nl_NL: Simpel

en: Active tab
nl_NL: Actieve tab

en: Select which tab is open by default
nl_NL: Selecteer de standaard open tab

en: Vertical
nl_NL: Vertikaal

en: Show tabs vertically
nl_NL: Toon de tabs vertikaal

en: Tab name
nl_NL: Tab naam

en: Enter tab name
nl_NL: Geef tab-naam op

en: Disabled
nl_NL: Uitgeschakeld

en: Is this tab disabled
nl_NL: Is deze tab uitgeschakeld?

en: You can use unique anchor for this tab to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This tab will be activated and scrolled in
nl_NL: U kunt een uniek anker voor deze tab gebruiken om het met een # in de pagina URL te bereiken. Bij voorbeeld: geef in <b%value>Hallo</b> en gebruik dan een URL zoals http://voorbeeld.com/pagina-url#Hallo. De tab zal worden geactiveerd en de inhoud toont de betreffende plek in het document.

en: Tab content
nl_NL: Tab inhoud

en: Single tab
nl_NL: Enkele tab

en: Spoiler title
nl_NL: Spoiler titel

en: Text in spoiler title
nl_NL: Spoiler titel-tekst

en: Is spoiler content visible by default
nl_NL: Is de spoiler inhoud standaard zichtbaar?

en: Choose style for this spoiler
nl_NL: Kies de stijl voor deze spoiler

en: Hidden content
nl_NL: Verborgen inhoud

en: Spoiler with hidden content
nl_NL: Spoiler met verborgen inhoud

en: Accordion with spoilers
nl_NL: Accordion met spoilers

en: Map height
nl_NL: Kaart hoogte

en: Poster
nl_NL: Aanbieder

en: Controls
nl_NL: Besturing

en: Media manager
nl_NL: Media beheer

en: Icon picker
nl_NL: Icon kiezer

en: Filter icons
nl_NL: Filter Icons

en: Please wait
nl_NL: Even wachten

en: Untitled gallery
nl_NL: Gallerie zonder naam

en: Galleries not found
nl_NL: Gallerij niet gevonden

en: Manage galleries
nl_NL: Onderhoud gallerijen

en: Reload galleries
nl_NL: Herlaad gallerijen

en: Horizontal offset
nl_NL: Horizontale offset

en: Vertical offset
nl_NL: Vertikale offset

en: Blur
nl_NL: Vervaging

en: Color
nl_NL: Kleur

en: Border width
nl_NL: Rand breedte

en: Border style
nl_NL: Rand stijl

en: Border color
nl_NL: Rand kleur

en: Media library
nl_NL: Media bibliotheek

en: Recent posts
nl_NL: Recente berichten

en: Category
nl_NL: Categorie

en: Select images source
nl_NL: Selecteer image bron

en: Select taxonomy
nl_NL: Selecteer taxonomy

en: Add images
nl_NL: Voeg images toe

en: Click the button above and select images.<br>You can select multimple images with Ctrl (Cmd) key
nl_NL: Klik op de button hierboven en selecteer de images.<br/>U kunt meerdere images kiezen met Ctrl (Cmd)

en: Select categories to retrieve posts from.<br>You can select multiple categories with Ctrl (Cmd) key
nl_NL: Selecteer een categorie voor het tonen van berichten.<br/>Selecteer meerdere categorieën met de Ctrl (Cmd) toets

en: Select taxonomy and it's terms.<br>You can select multiple terms with Ctrl (Cmd) key
nl_NL: Selecteer taxonomie en de termen.<br/>Selecteer meerdere termen met de Ctrl (Cmd) toets

en: Insert shortcode
nl_NL: Voeg shortcode in

en: Search for shortcodes
nl_NL: Zoek naar een shortcode

en: Filter by type
nl_NL: Filter op type

en: Shortcode not specified
nl_NL: Shortcode niet gespecificeerd

en: Live preview
nl_NL: Toon shortcode in actie

en: Click to return to the shortcodes list
nl_NL: Klik om terug te keren naar de shortcode-lijst

en: All shortcodes
nl_NL: Alle shortcodes

en: Click to set this value
nl_NL: Klik om deze waarde in te stellen

en: Preview
nl_NL: Voorbeeld

en: Access denied
nl_NL: Toegang geweigerd

en: Presets
nl_NL: Voorinstellingen

en: Save current settings as preset
nl_NL: Bewaar huidige instellingen als voorinstelling

en: Presets not found
nl_NL: Voorinstellingen niet gevonden

en: Posts not found
nl_NL: Bericht niet gevonden

en: Tab title
nl_NL: Tab titel

en: Plugin Settings
nl_NL: Plugin instellingen

en: Use selected file
nl_NL: Gebruik geselecteerd bestand

en: Save changes
nl_NL: Bewaar veranderingen

en: Saving
nl_NL: Bewaren

en: Saved
nl_NL: Bewaard

en: This action will delete all your settings. Are you sure? This action cannot be undone!
nl_NL: Deze actie verwijdert al uw instellingen. Weet u het zeker? Deze actie is onherroepelijk!

en: Restore default settings
nl_NL: herstel standaard instellingen

en: Text field
nl_NL: Tekst veld

en: Textarea field
nl_NL: Tekstgebied veld

en: Checkbox
nl_NL: Vinkbox

en: Color picker
nl_NL: Kleuren kiezer

en: Pick a color
nl_NL: Kies een kleur

en: For full functionality of this page it is reccomended to enable javascript.
nl_NL: Voor de volledige functionaliteit van deze pagina is het aangeraden javascript aan te zetten.

en: Settings saved successfully
nl_NL: Instellingen succesvol bewaard

en: Settings reseted successfully
nl_NL: Instellingen succesvol hersteld

en: option type %s is not callable
nl_NL: optie type %s is niet aanroepbaar

en: Title:
nl_NL: Titel:
