cherry-shortcodes - en to pl_PL translation catalogue (498 entries)

en: Choose file
pl_PL: Wybierz plik

en: Insert
pl_PL: Wstaw

en: Select images
pl_PL: Wybierz zdjęcia

en: Add selected images
pl_PL: Dodaj wybrane zdjęcia

en: Please enter a name for new preset
pl_PL: Należy wprowadzić nazwę dla nowego presetu

en: New preset
pl_PL: Nowy preset

en: Last used settings
pl_PL: Ostatnio używane ustawienia

en: All
pl_PL: Wszystko

en: Grid
pl_PL: Siatka

en: Typography
pl_PL: Typografia

en: Content
pl_PL: Zawartość

en: Components
pl_PL: Komponenty

en: Other
pl_PL: Inne

en: None
pl_PL: Żaden

en: Solid
pl_PL: Jednolity

en: Dotted
pl_PL: Kropkowane

en: Dashed
pl_PL: Kreskowanie

en: Double
pl_PL: Podwójne

en: Groove
pl_PL: Wgłębiony

en: Ridge
pl_PL: Wypukłe

en: Row
pl_PL: Rząd

en: Fixed Width
pl_PL: Ustalona szerokość

en: Full Width
pl_PL: Pełna szerokość

en: Type
pl_PL: Rodzaj

en: Type width
pl_PL: Szerokość rodzaju

en: Class
pl_PL: Klasa

en: Extra CSS class
pl_PL: Dodatkowa klasa CSS

en: Anchor
pl_PL: Kotwica

en: This option defines menu item marker.
pl_PL: Ta opcja definiuje znacznik elementu menu

en: [%prefix_col size_md="4"]Column content[/%prefix_col]
    [%prefix_col size_md="4"]Column content[/%prefix_col]
    [%prefix_col size_md="4"]Column content[/%prefix_col]
pl_PL: [%prefix_col size_md="4"]Zawartość kolumny[/%prefix_col]
    [%prefix_col size_md="4"]Zawartość kolumny[/%prefix_col]
    [%prefix_col size_md="4"]Zawartość kolumny[/%prefix_col]

en: Row for flexible columns
pl_PL: Wiersz dla konfigurowalnych kolumn

en: Row Inner
pl_PL: Wiersz wewnętrzny

en: [%prefix_col_inner size_md="4"]Column content[/%prefix_col_inner]
    [%prefix_col_inner size_md="4"]Column content[/%prefix_col_inner]
    [%prefix_col_inner size_md="4"]Column content[/%prefix_col_inner]
pl_PL: [%prefix_col_inner size_md="4"]Zawartość kolumny[/%prefix_col_inner]
    [%prefix_col_inner size_md="4"]Zawartość kolumny[/%prefix_col_inner]
    [%prefix_col_inner size_md="4"]Zawartość kolumny[/%prefix_col_inner]

en: Column
pl_PL: Kolumna

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Select column width.
pl_PL: Wybierz szerokość kolumny

en: Offset
pl_PL: Przesunięcie

en: Select column offset.
pl_PL: Wybierz offset kolumny

en: Pull
pl_PL: Przesunięcie wlewo

en: Select column pull.
pl_PL: Wybierz przesunięcie kolumny wlewo

en: Push
pl_PL: Przesunięcie wprawo

en: Select column push.
pl_PL: Wybierz przesunięcie kolumny wprawo

en: No
pl_PL: Nie

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Collapse column paddings
pl_PL: Zwiń wyściółki kolumny

en: Column content
pl_PL: Zawartość kolumny

en: Flexible and responsive columns
pl_PL: Konfigurowalne i responsywne kolumny

en: Column Inner
pl_PL: Kolumna wewnętrzna

en: Spacer
pl_PL: Przekładka

en: Spacer height
pl_PL: Wysokość przekładki

en: Vertical spacer between blocks
pl_PL: Pionowa przekładka między blokami

en: Icon
pl_PL: Ikona

en: You can upload custom icon for this button or pick a built-in icon
pl_PL: Możesz załadować własną ikonę dla tego przycisku, albo wybrać ją spośród ikon wbudowanych

en: Icon size
pl_PL: Rozmiar ikony

en: Font size in px (only for font icons)
pl_PL: Rozmiar czcionki w px (wyłącznie dla ikon czcionek)

en: Left
pl_PL: Lewo

en: Center
pl_PL: Środek

en: Right
pl_PL: Prawo

en: Icon Color
pl_PL: Kolor ikony

en: Font icon color
pl_PL: Kolor czcionki ikony

en: Insert custom icon
pl_PL: Wstaw niestandardową ikonę

en: Primary
pl_PL: Podstawowe

en: Secondary
pl_PL: Dodatkowe

en: Gray
pl_PL: Szare

en: Primary border
pl_PL: Podstawowe obramowanie

en: Secondary border
pl_PL: Dodatkowe obramowanie

en: Gray border
pl_PL: Szare obramowanie

en: Box styling preset
pl_PL: Preset stylizacji box'a

en: Select box styling preset
pl_PL: Wybierz preset stylizacji box'a

en: Background Color
pl_PL: Kolor tła

en: Select box background color
pl_PL: Wybierz kolor tła box'a

en: Background Image
pl_PL: Obrazek w tle

en: Upload box background image
pl_PL: Prześlij obrazek box'a w tle

en: Top Left
pl_PL: Góra lewo

en: Top Center
pl_PL: Góra centrum

en: Top Right
pl_PL: Góra prawo

en: Middle Left
pl_PL: Środek lewo

en: Middle Center
pl_PL: Środek centrum

en: Middle Right
pl_PL: Środek prawo

en: Bottom Left
pl_PL: Dół lewo

en: Bottom Center
pl_PL: Dół centrum

en: Bottom Right
pl_PL: Dół prawo

en: Background image position
pl_PL: Pozycja obrazka w tle

en: Select background image position
pl_PL: Wybierz pozycję obrazka w tle

en: No Repeat
pl_PL: Brak powtórzeń

en: Repeat All
pl_PL: Powtórz wszystko

en: Repeat Horizontally
pl_PL: Powtórz poziomo

en: Repeat Vertically
pl_PL: Powtórz pionowo

en: Background image repeat
pl_PL: Powtórzenie obrazka w tle

en: Select background image repeat
pl_PL: Wybierz powtórzenie obrazka w tle

en: Scroll normally
pl_PL: Przewiń normalnie

en: Fixed in place
pl_PL: Zatrzymane w miejscu

en: Background image attachment
pl_PL: Załącznik obrazka w tle

en: Select background image attachment
pl_PL: Wybierz załącznik obrazka w tle

en: Cover
pl_PL: Okładka

en: Contain
pl_PL: Zawierać

en: Background image size
pl_PL: Rozmiar obrazka w tle

en: Select background image size
pl_PL: Wybierz rozmiar obrazka w tle

en: Fill
pl_PL: Uzupełnij

en: Fill a parent container?
pl_PL: Uzupełnić nadrzędny kontener?

en: Your content goes here
pl_PL: Tu ma być Twoja treść

en: Box Inner
pl_PL: Box wewnętrzny

en: No preset
pl_PL: Brak presetów

en: Banner
pl_PL: Baner

en: Banner Image
pl_PL: Zdjęcie banera

en: Select attachment banner image
pl_PL: Wybierz załącznik zdjęcia banera

en: Banner Title
pl_PL: Tytuł banera

en: Enter banner title
pl_PL: Wprowadź tytuł banera

en: Banner URL
pl_PL: URL banera

en: Banner link URL
pl_PL: URL-łącze banera

en: Text color
pl_PL: Kolor tekstu

en: Banner text color
pl_PL: Kolor tekstu banera

en: Background color
pl_PL: Kolor tła

en: Banner background color
pl_PL: Kolor tła banera

en: Template
pl_PL: Szablon

en: Shortcode template
pl_PL: Szablon shortcode

en: Banner content goes here
pl_PL: Tu ma być zawartość banera

en: Horizontal Rule
pl_PL: Pozioma reguła

en: Line height
pl_PL: Wysokość linii

en: Horizontal rule height
pl_PL: Wysokość poziomej reguły

en: Line color
pl_PL: Kolor linii

en: Horizontal rule color
pl_PL: Kolor poziomej reguły

en: Indent before
pl_PL: Indent przed

en: Indent before horizontal rule
pl_PL: Indent przed poziomą regułą

en: Indent after
pl_PL: Indent po

en: Indent after horizontal rule
pl_PL: Indent po poziomej regule

en: Title Box
pl_PL: Box tytułu

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Title text
pl_PL: Tekst tytułowy

en: Subtitle
pl_PL: Podtytuł

en: Subtitle text
pl_PL: Tekst podtytułowy

en: Title Color
pl_PL: Kolor tytułu

en: Title text color
pl_PL: Kolor tekstu tytułowego

en: Subtitle Color
pl_PL: Kolor podtytułu

en: Subtitle text color
pl_PL: Kolor tekstu podtytułowego

en: Title box
pl_PL: Box tytułu

en: Dropcap
pl_PL: Inicjał

en: Text size
pl_PL: Rozmiar tekstu

en: Text size in px
pl_PL: Rozmiar tekstu w px

en: Canvas size
pl_PL: Rozmiar kanwy

en: Canvas size in px
pl_PL: Rozmiar kanwy w px

en: Text Color
pl_PL: Kolor tekstu

en: Dropcap text color
pl_PL: Kolor tekstu inicjału

en: Dropcap background color
pl_PL: Kolor tła inicjału

en: Align
pl_PL: Wyrównaj

en: Dropcap alignment
pl_PL: Wyrównanie inicjału

en: Border radius
pl_PL: Zaokrąglenie rogów

en: Border radius size in px
pl_PL: Rozmiar zaokrąglenia rogów w px

en: Border
pl_PL: Obramowanie

en: Setup dropcap border
pl_PL: Ustaw obramowanie inicjału

en: Dropcap box
pl_PL: Box inicjału

en: Button
pl_PL: Przycisk

en: Read more
pl_PL: Więcej informacji

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Button text
pl_PL: Tekst przycisku

en: Button link
pl_PL: Link przycisku

en: Primary-light
pl_PL: Główny

en: Default
pl_PL: Domyślny

en: Success
pl_PL: Sukces

en: Warning
pl_PL: Ostrzeżenie

en: Danger
pl_PL: Niebezpieczeństwo

en: Style
pl_PL: Styl

en: Button style preset
pl_PL: Preset stylu przycisku

en: Extra Small
pl_PL: Ekstra Mały

en: Small
pl_PL: Mały

en: Medium
pl_PL: Średni

en: Large
pl_PL: Duży

en: Extra Large
pl_PL: Ekstra Duży

en: Button size preset
pl_PL: Preset rozmiaru przycisku

en: Wide
pl_PL: Szeroki

en: Display
pl_PL: Wyświetl

en: Button display type
pl_PL: Przycisk Typ wyświetlania

en: Button border radius
pl_PL: Przycisk Zaokrąglenie rogów

en: Centered
pl_PL: Wyśrodkowany

en: Is button centered on the page
pl_PL: Czy przycisk powinien być wyśrodkowany na stronie

en: Fluid
pl_PL: Płynny

en: Is button fluid
pl_PL: Czy przycisk Płynny

en: Fluid Position
pl_PL: Pozycja Płynny

en: Button fluid position
pl_PL: Pozycja przycisku Płynny

en: Top
pl_PL: Góra

en: Bottom
pl_PL: Dół

en: Icon Position
pl_PL: Pozycja ikony

en: Button icon position
pl_PL: Pozycja Przycisku ikona

en: Description
pl_PL: Opis

en: Small description under button text.
pl_PL: Mały opis pod tekstem przycisku

en: Background
pl_PL: Tło

en: Button background color
pl_PL: Kolor tła przycisku

en: Button text color
pl_PL: Kolor tekstu przycisku

en: Min width
pl_PL: Minimalna szerokość

en: Button minimal width
pl_PL: Przycisk minimalnej szerokości

en: Same tab
pl_PL: Ta zakładka

en: New tab
pl_PL: Nowa zakładka

en: Target
pl_PL: Cel

en: Button link target
pl_PL: Miejsce otwarcia linka, tego przycisku

en: Rel attribute
pl_PL: Atrybut rel

en: Here you can add value for the rel attribute.
pl_PL: Tu można dodać wartość dla atrybutu rel

en: Fade
pl_PL: Zanikać

en: Hover animation
pl_PL: Animacja hover

en: Button hover aniamtion type
pl_PL: Przycisk Typu animacji hover

en: Styled button
pl_PL: Wygląd przycisku

en: List
pl_PL: Lista

en: List Item
pl_PL: Element spisu

en: Swiper carousel
pl_PL: Karuzela swiper

en: Customizable post carousel
pl_PL: Karuzela konfiguralnego wpisu

en: Posts per page
pl_PL: Wpisów na stronę

en: Specify number of posts that you want to show. Enter -1 to get all posts
pl_PL: Określ ilość wpisów, które chcesz wyświetlić. Wprowadź -1 aby wyświetlić wszystkie wpisy

en: Post types
pl_PL: Typy wpisów

en: Select post types. Hold Ctrl key to select multiple post types
pl_PL: Wybierz rodzaj wpisów. Przytrzymaj klawisz Ctrl, aby wybrać wiele rodzajów wpisów

en: Taxonomy
pl_PL: Taksonomia

en: Select taxonomy to show posts from
pl_PL: Wybierz taksonomie, z której mają zostać wyświetlone wpisy

en: Terms
pl_PL: Określenia

en: Select terms to show posts from
pl_PL: Wybierz określenia odnoszące się do wpisów, które mają zostać wyświetlone

en: Taxonomy term operator
pl_PL: Operator logiczny taksonomii

en: IN - posts that have any of selected categories terms<br/>NOT IN - posts that  do not have any of selected terms<br/>AND - posts that have all selected terms
pl_PL: IN - wpisy, które mają którekolwiek z wybranych określeń kategorii<br/>NOT IN - wpisy, które nie mają żadnych wybranych określeń<br/>AND - wpisy, które mają wszystkie wybrane określenia

en: Authors
pl_PL: Autorzy

en: Enter here comma-separated list of author's IDs. Example: 1,7,18
pl_PL: Wprowadź oddzieloną przecinkami listę z ID autorów. Przykładowo: 1,7,18

en: Specify offset to start posts loop not from first post
pl_PL: Określ offset, od którego rozpocznie działanie pętla pobierająca wpisy - nie będzie to pierwszy wpis

en: Descending
pl_PL: Malejąco

en: Ascending
pl_PL: Rosnąco

en: Order
pl_PL: Kolejność

en: Posts order
pl_PL: Kolejność wpisów

en: Post ID
pl_PL: ID wpisu

en: Post author
pl_PL: Autor wpisu

en: Post title
pl_PL: Tytuł wpisu

en: Post slug
pl_PL: Slug wpisu

en: Date
pl_PL: Data

en: Last modified date
pl_PL: Data ostatniej modyfikacji

en: Post parent
pl_PL: Nadrzędne wpisu

en: Random
pl_PL: Losowo

en: Comments number
pl_PL: Liczba komentarzy

en: Menu order
pl_PL: Kolejności w menu

en: Order by
pl_PL: Porządkuj według

en: Order posts by
pl_PL: Porządkuj wpisy według

en: Show children of entered post (enter post ID)
pl_PL: Pokaż podrzędne wprowadzonego wpisu (wprowadź ID wpisu)

en: Published
pl_PL: Opublikowane

en: Pending
pl_PL: Oczekuje na przegląd

en: Draft
pl_PL: Szkic

en: Auto-draft
pl_PL: Automatycznie zapisany szkic

en: Future post
pl_PL: Zaplanowany wpis

en: Private post
pl_PL: Prywatny wpis

en: Inherit
pl_PL: Dziedziczący

en: Trashed
pl_PL: W koszu

en: Any
pl_PL: Dowolny

en: Post status
pl_PL: Stan wpisu

en: Show only posts with selected status
pl_PL: Pokaż jedynie wpisy w określonych stanach

en: Ignore sticky
pl_PL: Ignoruj przypięte wpisy

en: Select Yes to ignore posts that are sticked
pl_PL: Wybierz Tak, żeby ignorować przyklejone wpisy

en: Linked title
pl_PL: Powiązany tytuł

en: Linked title description
pl_PL: Opis powiązanego tytułu

en: Linked featured image
pl_PL: Powiązane wyróżnione zdjęcie

en: Linked featured image description
pl_PL: Opis powiązanego wyróżnionego zdjęcia

en: Part of content
pl_PL: Część treści

en: Full content
pl_PL: Pełna treść

en: Post content
pl_PL: Treść wpisu

en: Choose to display a part or full content
pl_PL: Wybierz częściową lub pełną treść do wyświetlania

en: Content Length
pl_PL: Długość treści

en: Insert the number of words you want to show in the post content.
pl_PL: Wpisz liczbę słów do wyświetlania w treści wpisu

en: read more
pl_PL: dowiedz się więcej

en: Button text description
pl_PL: Przycisk opisu tekstu

en: Using cropped image
pl_PL: Wykorzystanie przyciętego zdjęcia

en: Slider Loop Mode
pl_PL: Tryb pętli slider'ów

en: Cropping image width
pl_PL: Przycięcie szerokości zdjęcia

en: Width value(px)
pl_PL: Wartość szerokości(px)

en: Cropping image height
pl_PL: Przycięcie wysokości zdjęcia

en: Height value(px)
pl_PL: Wartość wysokości(px)

en: Number of slides per view
pl_PL: Liczba slide'ów w wyświetlaniu

en: Specify number of slides per view
pl_PL: Określ liczbę slide'ów w wyświetlaniu

en: Number slides per group
pl_PL: Liczba slide'ów w grupie

en: Set numbers of slides to define and enable group sliding. Useful to use with slidesPerView > 1
pl_PL: W celu włączenia przesuwania grup, ustaw liczbę slide'ów. Użyteczne jest wykorzystanie slidesPerView > 1

en: Multi Row Slides Layout
pl_PL: Układ slide'ów Multi Row

en: Space Between Slides
pl_PL: Przestrzeń między slide'ami

en: Width of the space between slides(px)
pl_PL: Szerokość przestrzeni między slide'ami

en: Duration of transition
pl_PL: Okres przejściowy

en: Duration of transition between slides (ms)
pl_PL: Okres przejściowy między slide'ami (w ms)

en: Slider Infinite Loop
pl_PL: Nieskończona pętla slider'ów

en: Free Mode sliding
pl_PL: Tryb Wolny przesuwania

en: No fixed positions for slides
pl_PL: Brak ustalonych pozycji dla slide'ów

en: Grab Cursor
pl_PL: Kursor uchwytu

en: Using Grab Cursor for slider
pl_PL: Wykorzystanie kursora uchwytu dla slider'a

en: Mousewheel Control
pl_PL: Sterowanie kółka myszki

en: Mousewheel control mode
pl_PL: Tryb sterowania kółka myszki

en: Centered Slides
pl_PL: Wyśrodkowanie slide'ów

en: Centered slides mode
pl_PL: Tryb wyśrodkowania slide'ów

en: Slide
pl_PL: Wysuwać

en: Cube
pl_PL: Wykładać kostką

en: Effect Layout
pl_PL: Efekt układu

en: Could be "slide", "fade", "cube" or "coverflow" effect
pl_PL: Może być "wysuwać", "zanikać", "wykładać kostką" lub "coverflow"

en: Slider pagination
pl_PL: Paginacja slider'ów

en: Displaying slider pagination
pl_PL: Wyświetlanie paginacji slider'ów

en: Slider navigation
pl_PL: Nawigacja slider'ów

en: Displaying slider navigation
pl_PL: Wyświetlanie nawigacji slider'ów

en: Inner
pl_PL: Wewnętrzny

en: Outer
pl_PL: Zewnętrzny

en: Slider navigation position
pl_PL: Pozycja nawigacji sliderów

en: Choose slider navigation position
pl_PL: Wybierz pozycję nawigacji sliderów

en: Posts
pl_PL: Wpisy

en: Post ID's
pl_PL: ID wpisów

en: Enter comma separated ID's of the posts that you want to show
pl_PL: Wprowadź oddzielone przecinkami ID wpisów, które chcesz wyświetlić

en: Open featured image in a lightbox?
pl_PL: Otworzyć wyróżnione zdjęcie w lightbox?

en: Featured image size
pl_PL: Rozmiar wyróżnionego zdjęcia

en: Select size for a Featured image
pl_PL: Wybierz rozmiar wyróżnionego zdjęcia

en: Column class
pl_PL: Klasa kolumny

en: Column class for each item.
pl_PL: Klasa kolumny dla każdego elementu.

en: Custom posts query with customizable template
pl_PL: Filtrowanie wpisów przez konfigurowalny szablon

en: Tabs
pl_PL: Karty

en: Simple
pl_PL: Prosty

en: Choose style for these tabs
pl_PL: Wybierz styl dla tych kart

en: Active tab
pl_PL: Aktywna karta

en: Select which tab is open by default
pl_PL: Wybierz, która karta ma być domyślnie otwarta

en: Vertical
pl_PL: Pionowo

en: Show tabs vertically
pl_PL: Wyświetl karty pionowo

en: [%prefix_tab title="Title 1"]Content 1[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Title 2"]Content 2[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Title 3"]Content 3[/%prefix_tab]
pl_PL: [%prefix_tab title="Tytuł 1"]Treść 1[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Tytuł 2"]Treść 2[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Tytuł 3"]Treść 3[/%prefix_tab]

en: Tabs container
pl_PL: Kontener z kartami

en: Tab
pl_PL: Karta

en: Tab name
pl_PL: Nazwa karty

en: Enter tab name
pl_PL: Wprowadź nazwę karty

en: Disabled
pl_PL: Nieaktywna

en: Is this tab disabled
pl_PL: Czy karta ma być nieaktywna?

en: You can link this tab to any webpage. Enter here d URL to switch this tab into link
pl_PL: Możliwość połączenia tej karty z dowolną stroną internetową

en: Open link in the same window/tab
pl_PL: Otwórz łączę w tym samym oknie/karcie

en: Open link in a new window/tab
pl_PL: Otwórz łączę w nowym oknie/karcie

en: Link target
pl_PL: Docelowe łącze

en: Choose how to open the custom tab link
pl_PL: Wybierz w jaki sposób ma być otwierany link twojej zakładki

en: Tab content
pl_PL: Zawartość karty

en: Single tab
pl_PL: Pojedyncza zakładka

en: Spoiler
pl_PL: Spojler

en: Spoiler title
pl_PL: Tytuł spojlera

en: Text in spoiler title
pl_PL: Tekst w tytule spojlera

en: Open
pl_PL: Otwarty

en: Is spoiler content visible by default
pl_PL: Czy treść spojlera ma być domyślnie widoczna?

en: Choose style for this spoiler
pl_PL: Wybierz styl tego spojlera

en: You can use unique anchor for this spoiler to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This spoiler will be opened and scrolled in
pl_PL: Możesz użyć wyjątkowego zakotwiczenia do tego spoilera aby uzyskać do niego dostęp z pomocą hash w URL strony. Na przykład: nadrukuj <b%value>Witam</b>, a zatem użyj adresu url w sposób http://example.com/page-url#Witam. Spoiler otworzy się i będzie zwinięty

en: Hidden content
pl_PL: Schowana treść

en: Spoiler with hidden content
pl_PL: Spojler ze schowaną treścią

en: Accordion
pl_PL: Akordeon

en: Accordion with spoilers
pl_PL: Akordeon ze spojlerami

en: Google map
pl_PL: Mapa Google

en: Address
pl_PL: Adres

en: The display options for the Pan control.
pl_PL: Opcje wyświetlania Panelu sterowania

en: Latitude  geographical coordinates
pl_PL: Szerokość geograficznych koordynatów

en: Latitude ranges between -90 and 90 degrees, inclusive. Values above or below this range will be clamped to the range [-90, 90]. This means that if the value specified is less than -90, it will be set to -90. And if the value is greater than 90, it will be set to 90.
pl_PL: Szerokość wynosi w zakresie pomiędzy -90 do 90 stopni włącznie. Wartości powyżej lub poniżej tego zakresu będą zamocowane do zakresu [-90, 90]. Oznacza to, że jeżeli określona wartość jest mniejsza niż -90, zostanie ustawiona na -90. A jeżeli wartość jest wyższa niż 90, to zostanie ustawiona na 90.

en: Longitude geographical coordinates
pl_PL: Długość geograficznych koordynatów

en: Longitude ranges between -180 and 180 degrees, inclusive. Values above or below this range will be wrapped so that they fall within the range. For example, a value of -190 will be converted to 170. A value of 190 will be converted to -170. This reflects the fact that longitudes wrap around the globe.
pl_PL: Długość wynosi w zakresie pomiędzy -180 do 180 stopni włącznie. Wartości powyżej lub poniżej tego zakresu zostaną zawinięte, tak, że będą wchodziły one w zakres. Na przykład, wartość -190 zostanie przekonwertowana do 170. A wartość 190 zostanie przekonwertowana do -170. Odzwierciedla to fakt, że długości geograficzne owijają się wokół kuli ziemskiej.

en: Map zoom level
pl_PL: Poziom powiększenia mapy

en: The initial Map zoom level. Required.
pl_PL: Początkowy poziom powiększenia mapy. Wymagane.

en: Scroll wheel
pl_PL: Kółko przewinięcia

en: If false, disables scrollwheel zooming on the map. The scrollwheel is enabled by default.
pl_PL: Wyłącza powiększenie mapy przez kółko przewinięcia, jeżeli nieprawdziwy. Kółko przewinięcia jest włączone domyślnie.

en: Map Style
pl_PL: Styl mapy

en: Styles to apply to each of the default map types. Note that for Satellite/Hybrid and Terrain modes, these styles will only apply to labels and geometry.
pl_PL: Style, które można zaaplikować do każdego typu domyślnej mapy. Należy pamiętać, że w trybach satelitarnym/hybrydowym i terenowym, te style będą miały zastosowanie tylko do etykiet i geometrii.

en: Map height
pl_PL: Wysokość mapy

en: Map height value(px)
pl_PL: Wartość wysokości mapy (px)

en: Pan control
pl_PL: Panel sterowania

en: Zoom control
pl_PL: Regulacja zoom'u

en: The enabled/disabled state of the Zoom control.
pl_PL: Włączony/wyłączony status regulacji zoom'u.

en: Draggable map
pl_PL: Mapa z możliwością przeciągania

en: If false, prevents the map from being dragged. Dragging is enabled by default.
pl_PL: Uniemożliwia przeciąganie mapy, jeżeli nieprawdziwy. Przeciąganie jest włączone domyślnie.

en: Marker source
pl_PL: Źródło znacznika

en: Select marker id attachment
pl_PL: Wybierz załącznik ID znacznika

en: Google Map
pl_PL: Mapa Google

en: Parallax image
pl_PL: Zdjęcie parallax

en: Upload parallax image url source
pl_PL: Prześlij źródło URL zdjęcia parallax

en: Parallax speed
pl_PL: Szybkość parallax

en: Parallax speed value (s)
pl_PL: Wartość szybkości parallax (s)

en: Parallax invert
pl_PL: Inwertowanie parallax

en: Parallax invert direction move
pl_PL: Kierunek przesuwania inwertowania parallax

en: Parallax container min-height
pl_PL: Kontener parallax o minimalnej wysokości

en: container min-height value (px)
pl_PL: Wartość minimalnej wysokości kontenera (px)

en: Enter custom class
pl_PL: Wprowadź niestandardową klasę

en: Parallax block
pl_PL: Blok parallax

en: Poster image url
pl_PL: url zdjęcia postera

en: mp4 file
pl_PL: plik mp4

en: URL to mp4 video-file
pl_PL: URL dla pliku wideo o formacie mp4

en: webm file
pl_PL: plik webm

en: URL to webm video-file
pl_PL: URL dla pliku wideo o formacie webm

en: ogv file
pl_PL: plik ogv

en: URL to ogv video-file
pl_PL: URL dla pliku wideo o formacie ogv

en: Counter
pl_PL: Licznik

en: Value
pl_PL: Wartość

en: Value for counter
pl_PL: Wartość licznika

en: Counter delay
pl_PL: Opóźnienie licznika

en: Counter delay (ms)
pl_PL: Opóźnienie licznika (ms)

en: Before content
pl_PL: Przed zawartością

en: Enter before custom content
pl_PL: Wprowadź przed niestandardową zawartością

en: After content
pl_PL: Po zawartości

en: Enter after custom content
pl_PL: Wprowadź po niestandardowej zawartości

en: Lazy Load Effect
pl_PL: Efekt leniwego ładowania

en: Not changed
pl_PL: Bez zmian

en: Start Position
pl_PL: Pozycja rozpoczęcia

en: Element position at the animation start.
pl_PL: Pozycja elementu w rozpoczęciu animacji

en: Out rotation
pl_PL: Na obrót

en: Initial element angle (min - -360&#176; max 360&#176;)
pl_PL: Kąt początkowego elementu (min - -360&#176; max 360&#176;)

en: Initial element angle Flip X (X-axis rotation min - -360&#176; max 360&#176;)
pl_PL: Kąt Flip X początkowego elementu (X - obrót osi min - -360&#176; max 360&#176;)

en: Initial element angle Flip Y (Y-axis rotation min - -360&#176; max 360&#176;)
pl_PL: Kąt Flip Y początkowego elementu (Y - obrót osi min - -360&#176; max 360&#176;)

en: Pivot
pl_PL: Sworzeń

en: Element rotation point.
pl_PL: Punkt obrotu elementu

en: Scale
pl_PL: Skala

en: Element scale value (min - 0; max 10;)
pl_PL: Wartość skali elementu (min - 0; max 10;)

en: Opacity
pl_PL: Nieprzezroczystość

en: Element opacity value (min - 0; max 1;)
pl_PL: Wartość nieprzezroczystości elementu (min - 0; max 1;)

en: Animation easing.
pl_PL: Easing animacji.

en: Animation Speed
pl_PL: Prędkość animacji

en: Animation speed in seconds.(Example: 0.2 or 1)
pl_PL: Prędkość animacji w sekundach.(Na przykład: 0,2 lub 1)

en: Animation Delay
pl_PL: Opóźnienie animacji

en: Animation Delay in seconds
pl_PL: Opóźnienie animacji w sekundach

en: Element custom class
pl_PL: Niestandardowa klasa elementu

en: This shortcode adds show animations on any page element.
pl_PL: Ten shortcode dodaje pokazywane animacje na dowolnym elemencie strony.

en: Video Preview
pl_PL: Podgląd wideo

en: URL or File
pl_PL: URL lub Plik

en: To use video from YouTube or Vimeo input video URL. You can also upload video file from media library
pl_PL: W celu wykorzystania wideo z YouTube'a lub Vimeo, wprowadź URL wideo. Można także przesłać wideo z biblioteki media

en: Poster image URL
pl_PL: URL zdjęcia postera

en: Hide control buttons
pl_PL: Schowaj przyciski sterowania

en: Show control buttons
pl_PL: Pokaż przyciski sterowania

en: Show control button on mouse hover
pl_PL: Pokaż przycisk sterowania po najechaniu na nim myszki

en: Video Autoplay
pl_PL: Automatyczne Odtwarzanie Wideo

en: Play video on mouse hover
pl_PL: Odtwarzaj wideo po najechaniu na nim myszki

en: Controls
pl_PL: Sterowanie

en: Show content on mouse hover?
pl_PL: Pokazać zawartość po najechaniu na nim myszki?

en: Muted?
pl_PL: Wyciszone?

en: Loop?
pl_PL: W pętli?

en: Preload?
pl_PL: Wstępne ładowanie?

en: Element custom class. You can use "full-width" class for video
pl_PL: Niestandardowa klasa elementu. Można skorzystać z klasy "pełnej szerokości" dla wideo

en: Image
pl_PL: Zdjęcie

en: Banner image URL
pl_PL: URL zdjęcia banera

en: Banner title
pl_PL: Tytuł banera

en: Banner default text color
pl_PL: Domyśl kolor tekstu banera

en: Banner content
pl_PL: Zawartość banera

en: Custom CSS class
pl_PL: Niestandardowa klasa CSS

en: Select a page:
pl_PL: Wybierz stronę:

en: Landing page
pl_PL: Strona docelowa

en: Please select landing page. (Page with anchor navigation menu.)
pl_PL: Należy wybrać stronę docelową. (Strona z menu zakotwiczonej nawigacji)

en: Media manager
pl_PL: Dodaj medium

en: Icon picker
pl_PL: Wybierz ikonę

en: Filter icons
pl_PL: Filtruj ikony

en: Please wait
pl_PL: Proszę czekaj

en: Untitled gallery
pl_PL: Galeria nienazwana

en: Galleries not found
pl_PL: Galeria nie została znaleziona

en: Manage galleries
pl_PL: Zarządzaj galeriami

en: Reload galleries
pl_PL: Załaduj ponownie galerie

en: Horizontal offset
pl_PL: Poziomy offset

en: Vertical offset
pl_PL: Pionowy offset

en: Blur
pl_PL: Rozmycie

en: Color
pl_PL: Kolor

en: Border width
pl_PL: Szerokość obramowania

en: Border style
pl_PL: Styl obramowania

en: Border color
pl_PL: Kolor obramowania

en: Media library
pl_PL: Biblioteka mediów

en: Recent posts
pl_PL: Ostatnie wpisy

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Select images source
pl_PL: Wybierz źródło obrazów

en: Select taxonomy
pl_PL: Wybierz taksonomię

en: Add images
pl_PL: Dodaj obrazy

en: Click the button above and select images.<br>You can select multimple images with Ctrl (Cmd) key
pl_PL: W celu wybrania obrazów, kliknij przycisk powyżej.<br>Aby wybrać wiele grafik jednocześnie, użyj przycisku Ctrl (Cmd)

en: Select categories to retrieve posts from.<br>You can select multiple categories with Ctrl (Cmd) key
pl_PL: Wybierz kategorie z których będą pobierane wpisy.<br>Aby wybrać wiele kategorii jednocześnie, użyj przycisku Ctrl (Cmd)

en: Select taxonomy and it's terms.<br>You can select multiple terms with Ctrl (Cmd) key
pl_PL: Wybierz taksonomię i określenia.<br>Aby wybrać wiele określeń jednocześnie, użyj przycisku Ctrl (Cmd)

en: Extra small devices (Phones)
pl_PL: Ekstra małe urządzenia (Telefony)

en: Small devices (Tablets)
pl_PL: Małe urządzenia (Tablety)

en: Medium devices (Desktops)
pl_PL: Średnie urządzenia (Desktopy)

en: Large devices (Desktops)
pl_PL: Duże urządzenia (Desktopy)

en: Insert shortcode
pl_PL: Wstaw shortcode

en: Search for shortcodes
pl_PL: Wyszukaj shortcode

en: Filter by type
pl_PL: Filtruj według rodzaju

en: Shortcode not specified
pl_PL: Shortcode nie został określony

en: Live preview
pl_PL: Podgląd na żywo

en: Click to return to the shortcodes list
pl_PL: Kliknij, aby wrócić do listy shortcode

en: All shortcodes
pl_PL: Wszystkie shortcode

en: Examples of use
pl_PL: Przykłady wykorzystania

en: Click to set this value
pl_PL: Kliknij, aby ustawić tę wartość

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Access denied
pl_PL: Odmowa dostępu

en: Presets
pl_PL: Ustawienia domyślne

en: Save current settings as preset
pl_PL: Zachowaj aktualne ustawienia, jako domyśle

en: Presets not found
pl_PL: Nie znaleziono ustawień domyślnych

en: Read More
pl_PL: Więcej informacji

en: Template file (*.tmpl) not found
pl_PL: Nie znaleziono pliku szablonu (*.tmpl)

en: Posts not found
pl_PL: Wpisów nie znaleziono

en: Tab title
pl_PL: Tytuł zakładki

en: Years
pl_PL: Lata

en: Months
pl_PL: Miesiące

en: Plugin Settings
pl_PL: Ustawienia wtyczki

en: Use selected file
pl_PL: Użyj zaznaczony plik

en: Save changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: Saving
pl_PL: Zapisywanie

en: Saved
pl_PL: Zapisano

en: This action will delete all your settings. Are you sure? This action cannot be undone!
pl_PL: Ta czynność, skasuje wszystkie twoje ustawienia. Czy jesteś, tego pewien? Tej czynności, nie można cofnąć!

en: Restore default settings
pl_PL: Przywróć domyślne ustawienia

en: Text field
pl_PL: Pole tekstowe

en: Textarea field
pl_PL: Pole obszaru tekstowego

en: Checkbox
pl_PL: Pole wyboru

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: Color picker
pl_PL: Wybór koloru

en: Pick a color
pl_PL: Wybierz kolor

en: For full functionality of this page it is reccomended to enable javascript.
pl_PL: W celu skorzystania z pełnej funkcjonalności na tej stronie, zalecane jest włączenie javascript.

en: Settings saved successfully
pl_PL: Ustawienia zapisano pomyślnie

en: Settings reseted successfully
pl_PL: Ustawienia przywrócono pomyślnie

en: option type %s is not callable
pl_PL: opcja typu %s nie jest możliwa do wywołania

en: Special widget with Cherry Shortcodes.
pl_PL: Szczególny widżet z Shortcode'ami Cherry

en: Cherry Shortcodes
pl_PL: Shortcode'y Cherry

en: Title:
pl_PL: Tytuł:
