Cherry Framework - en to fr_FR translation catalogue (403 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr_FR: Oups! Cette page ne peut pas être trouvée.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or use search.
fr_FR: Apparemment, rien n'a été trouvé à cette adresse. Veuillez essayer un autre lien parmi les liens ci-dessous ou utilisez la recherche.

en: Select a page:
fr_FR: Sélectionner une page:

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Main menu
fr_FR: Menu principal

en: Header top static area
fr_FR: Zone statique En-tête haut

en: Favicon image
fr_FR: Image Favicon

en: Icon image that is displayed in the browser address bar and browser tab heading.
fr_FR: Image de l'icône s'affiche dans la barre d'adresse du navigateur et dans l’onglet du navigateur

en: Max icon size: 32x32 px <br>You can also upload favicon for retina displays. Max retina icon size: 152x152 px
fr_FR: Taille maximale de l'icône: 32 x 32 px<br> Vous pouvez également charger le favicon pour les écrans Retina. Taille maximale des icônes Retina: 152 x 152 px

en: Maintenance mode. <a href="%s" target="_blank">Preview</a>
fr_FR: Mode de maintenance. <a href="%s" target="_blank">Prévisualisation</a>

en: Enable/disable maintenance mode.
fr_FR: Activer/désactiver le mode maintenance.

en: Logged in administrator gets full access to the site, while regular visitors will\won't be redirected to the page chosen below.
fr_FR: Administrateur connecté obtient un accès complet au site , tandis que les visiteurs réguliers seront
    e seront pas redirigés vers la page choisie ci-dessous.

en: Maintenance page
fr_FR: Page de maintenance

en: Select page that regular visitors will see if maintenance mode is enabled.
fr_FR: Sélectionner la page que les visiteurs réguliers verront si le mode de maintenance est activé.

en: Document smooth scroll
fr_FR: Défilement fluide

en: Enable/disable smooth vertical mousewheel scrolling (Chrome browser only).
fr_FR: Activer/désactiver le défilement vertical fluide (navigateur Chrome seulement).

en: User CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Define custom CSS styling.
fr_FR: Définir le style CSS personnalisé.

en: Responsive grid
fr_FR: Grille responsive

en: Enable/disable responsive grid.
fr_FR: Activer/désactiver une grille responsive.

en: If for any reason you want to disable responsive layout for your site, you are able to turn it off here.
fr_FR: Si pour une raison ou une autre vous voulez désactiver la disposition responsive pour votre site, vous êtes en mesure de la désactiver ici.

en: Container width
fr_FR: Largeur du conteneur

en: Width of header/content/footer container in pixels.
fr_FR: Largeur de l'en-tête/contenu/pied de page en pixels.

en: You can choose if you want to display sidebars and how you want to display them.
fr_FR: Vous pouvez choisir si vous voulez afficher des barres latérales et la façon dont vous souhaitez les afficher.

en: Left sidebar
fr_FR: Barre latérale gauche

en: Right sidebar
fr_FR: Barre latérale droite

en: Left and right sidebar
fr_FR: Barre latérale gauche et droite

en: Two sidebars on the left
fr_FR: Deux barres latérales sur le côté gauche

en: Two sidebars on the right
fr_FR: Deux barres latérales sur le côté droit

en: No sidebar
fr_FR: Sans barre latérale

en: Blog posts
fr_FR: Articles de blogue

en: Featured Media
fr_FR: Médias à la Une

en: Displays Featured Image, Gallery, Audio, Video in blog posts listing depending on post type.
fr_FR: Affiche Image à la Une, Gallerie, Audio, Vidéo dans la liste des articles du blogue en fonction du type de l'article.

en: Featured Image Size
fr_FR: Taille de l'Image à la Une

en: Set dimensions for post featured images.
fr_FR: Régler les dimensions pour les Images à la Une de l'article.

en: Small
fr_FR: Petit

en: Large
fr_FR: Grande

en: Featured Image Alignment
fr_FR: Alignement de l'Image à la Une

en: Set alignment for post featured images.
fr_FR: Régler l'alignement pour les Images à la Une des articles.

en: None
fr_FR: Aucun

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droite

en: Center
fr_FR: Centre

en: Post content
fr_FR: Contenu de l'article

en: Select how you want to display post content in blog listing
fr_FR: Sélectionnez la manière dont vous voulez afficher le contenu de l'article dans la liste du blogue

en: The following options are available:<br>`full` - display full post content, <br>`part` - display part of the post (you can specify content part length below), <br>`none` - hide post content.
fr_FR: Les options suivantes sont disponibles:<br>`full` - afficher le contenu de l'article entier, <br>`part` - afficher une partie de l'article (vous pouvez spécifier la longueur de l'extrait ci-dessous), <br>`none` - masquer le contenu de l'article.

en: Part
fr_FR: Partie

en: Full
fr_FR: Complet

en: Content Part length
fr_FR: Longueur de partie de contenu

en: Specify number of words displayed in blog listing content part. Will not work if post has an excerpt.
fr_FR: Préciser le nombre de mots affichés dans la liste du blogue. Ne fonctionnera pas si l'article a un extrait.

en: More button
fr_FR: Bouton Lire la suite

en: Enable/Disable read more button in blog listing.
fr_FR: Activer/désactiver le bouton Lire la suite dans la liste du blogue.

en: More button label
fr_FR: Label du bouton Lire la suite

en: Specify read more button label text.
fr_FR: Préciser le texte du label du bouton Lire la suite.

en: read more
fr_FR: lire la suite

en: Featured Image
fr_FR: Image à la Une

en: Display featured image on the single post page.
fr_FR: Afficher l'Image à la Une sur la page d'un article seul.

en: Size of Featured Image
fr_FR: Taille de l'Image à la Une

en: Set dimensions for single post featured images.
fr_FR: Régler les dimensions pour Images à la Une d'un article seul.

en: Alignment of Featured Image
fr_FR: Alignement de l' Image à la Une

en: Set alignment for single post featured images.
fr_FR: Régler l'alignement pour Images à la Une d'un article seul.

en: Enable/disable post navigation block.
fr_FR: Activer/désactiver le bloc de navigation de l'article.

en: Author bio
fr_FR: Bio de l'Auteur

en: Enable/disable author bio block. Author bio block is displayed on the post page.
fr_FR: Activer/désactiver un bloc de la biographie de l'auteur. Un bloc bio de l'Auteur est affiché sur la page de l'article.

en: Related posts
fr_FR: Articles liés

en: Enable/disable related posts block. Related posts block is displayed on the post page.
fr_FR: Activer/désactiver un bloc des articles liés. Un bloc des articles liés est affiché sur la page de l'article.

en: Allow comments
fr_FR: Autoriser les commentaires

en: Make sure comments are enabled in Wordpress 'settings->discussion'. For posts that have already been published you need to enable comments individually in post settings.
fr_FR: Veuillez vous assurer que les commentaires sont activés dans Wordpress 'settings->discussion'. Pour les articles qui ont déjà été publiés, vous devez activer les commentaires individuellement dans les paramètres de l'article.

en: Replace default Wordpress gallery shortcode with enhanced jQuery carousel.
fr_FR: Remplacer un shortcode de galerie Wordpress par défaut par le carrousel amélioré  jQuery.

en: Lightbox for images in a content
fr_FR: Lightbox pour les images dans un contenu

en: Automatically adds lightbox for images in a post content.
fr_FR: Ajouter automatiquement lightbox pour les images dans un contenu de l'article.

en: Show/Hide post publication date.
fr_FR: Afficher/Masquer la date de la publication de l'article.

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Show/Hide post author.
fr_FR: Afficher/Masquer l'auteur de l'article.

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Show/Hide number of comments.
fr_FR: Afficher/Masquer le nombre de commentaires.

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Show/Hide post categories.
fr_FR: Afficher/masquer les catégories de l'article.

en: Tags
fr_FR: Mots-clés

en: Show/Hide post tags.
fr_FR: Afficher/masquer les mots-clés de l'article.

en: Body background
fr_FR: Arrière-plan du corps

en: Set background for body container.
fr_FR: Régler l'arrière-plan pour le conteneur du corps.

en: You can specify background image or color, set background repeat, position and attachment.
fr_FR: Vous pouvez déterminer l'image de l'arrière-plan ou la couleur, régler la répétition de l'arrière-plan, la position et l'attachement.

en: Primary color
fr_FR: Couleur primaire

en: Secondary color
fr_FR: Couleur secondaire

en: Success color
fr_FR: Couleur de la réussite

en: Info color
fr_FR: Infos couleur

en: Warning color
fr_FR: Couleur d'avertissement

en: Danger color
fr_FR: Couleur de danger

en: Primary gray color
fr_FR: Couleur grise primaire

en: Header Menu Typography
fr_FR: Typographie de Menu de l'En-tête

en: Main header navigation typography settings.
fr_FR: Réglages de la typographie de la navigation principale de l'en-tête.

en: Footer Menu Typography
fr_FR: Typographie de Menu de Pied de page

en: Main footer navigation typography settings.
fr_FR: Réglages de la typographie de la navigation principale de pied de page

en: Arrows markup
fr_FR: Flèches de balisage

en: Do you want to generate arrow mark-up?
fr_FR: Souhaitez-vous générer les flèches de balisage

en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d'Ariane

en: Enable/disable breadcrumbs navigation.
fr_FR: Activer/désactiver un fil d'Ariane.

en: Page title
fr_FR: Titre de la page

en: Breadcrumbs mobile
fr_FR: Fil d'Ariane mobile

en: Enable/disable breadcrumbs on mobile devices.
fr_FR: Activer/désactiver un fil d'Ariane sur les appareils mobiles.

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Home page breadcrumbs
fr_FR: Fil d'Ariane d'une page d'accueil

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Item separator
fr_FR: Caractère de séparation

en: Breadcrumbs separator symbol.
fr_FR: Caractère de séparation entre les éléments du fil d'Ariane.

en: Breadcrumbs prefix
fr_FR: Préfixe pour le fil d'Ariane

en: Text displayed before breadcrumbs navigation.
fr_FR: Texte affiché avant le fil d'Ariane.

en: You are here:
fr_FR: Vous êtes ici:

en: Pagination position
fr_FR: Position de la pagination

en: Select your pagination position.
fr_FR: Sélectionnez votre position de pagination.

en: After posts loop
fr_FR: Après la boucle des articles

en: Before posts loop
fr_FR: Avant la boucle des articles

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Prev/next buttons
fr_FR: Préc/suiv boutons

en: Show/hide previous and next buttons in pagination.
fr_FR: Afficher/masquer les boutons précédent et suivant dans la pagination.

en: Pagination label
fr_FR: Label de la pagination

en: Pagination label. Displayed before pagination buttons. Text or HTML can be used.
fr_FR: Label de la pagination. Affiché avant boutons de la pagination. Texte ou HTML peuvent être utilisés.

en: Prev button label
fr_FR: Label du bouton Préc

en: Previous button label text. Text or HTML can be used.
fr_FR: Texte du label du bouton Précédent. Texte ou HTML peuvent être utilisés.

en: Next button label
fr_FR: Label du bouton Suiv

en: Next button label text. Text or HTML can be used.
fr_FR: Texte du label du bouton Suivant. Texte ou HTML peuvent être utilisés.

en: Show all the pages
fr_FR: Afficher toutes les pages

en: If set to On, then it will show all of the pages instead of a short list of the pages near the current page.
fr_FR: Si la valeur On, toutes les pages seront affichées au lieu d'une courte liste des pages près de la page en cours.

en: How many pages to display either at the top or at the end of the list.
fr_FR: Combien de pages à afficher en haut ou à la fin de la liste.

en: How many numbers to display to either side of current page, but not including current page.
fr_FR: Combien de numéros à afficher de chaque côté de la page en cours, mais non compris la page courante.

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Header background settings. You can select background color, upload header background image, set its background position, attachment and repeat.
fr_FR: Paramètres d'arrière-plan de l'en-tête.  Vous pouvez  sélectionner la couleur de l'arrière-plan, uploader une image de l'arrière-plan, régler la position de l'arrière-plan, l'attachement et la répétition.

en: Grid type
fr_FR: Type de grille

en: Select layout pattern for header website. Wide layout will fit window width. Boxed layout will have fixed width.
fr_FR: Sélectionner  le modèle de la mise en page  pour l'en-tête du site. Large disposition sera adaptée à la largeur de la fenêtre. Encadré aura la largeur fixe.

en: Wide
fr_FR: Large

en: Boxed
fr_FR: Encadré

en: Boxed width
fr_FR: Largeur encadré

en: Header width for `boxed` layout. Should not be more than `Grid -> Container width` value.
fr_FR: Largeur de l'en-tête pour la mise en page `encadré`. Ne devrait pas être plus de valeur `Grille  -> Largeur du conteneur`

en: Sticky header
fr_FR: En-tête collant

en: Enable\disable fixed header that sticks to the top.
fr_FR: Activer\désactiver l'en-tête fixe en haut lors du défilement.

en: Sticky selector
fr_FR: Sélecteur de collant

en: Select the block selector that will be used to build sticky panel. You can use tag name, class name, or id.
fr_FR: Sélectionner le sélecteur de bloc qui sera utilisé pour construire panneau collant. Vous pouvez utiliser le nom de balise, nom de classe ou id.

en: Logo type
fr_FR: Type de Logo

en: Select whether you want your main logo to be an image or text.
fr_FR: Sélectionnez si vous voulez que votre logo principal soit une image ou un texte

en: If you select "image", you can choose logo image from the media library in the next option, and if you select "text", your WordPress Site Title will be shown instead.
fr_FR: Si vous sélectionnez "image ", vous pouvez choisir l'image du logo depuis la Bibliothèque de médias dans l'option suivante, et si vous sélectionnez "texte ", votre  titre du site WordPress sera affiché à sa place.

en: Logo image
fr_FR: Image Logo

en: Click Choose Media button to select logo image from the media library or upload your image.
fr_FR: Cliquez sur le bouton Choisir les Médias pour sélectionner l'image du logo depuis la Bibliothèque de médias ou charger votre image.

en: Logo typography
fr_FR: Typographie de Logo

en: Configuration settings for text logo. Here you can select logo font family, size, color, etc.
fr_FR: Paramètres de configuration pour le texte de logo. Ici vous pouvez sélectionner la police, taille de police, couleur etc.

en: Page background settings. You can select background color, upload footer background image, set its background position, attachment and repeat.
fr_FR: Paramètres de l'arrière-plan de page. Vous pouvez  sélectionner la couleur de l'arrière-plan, uploader une image de l'arrière-plan de pied de page, régler la position de l'arrière-plan, l'attachement et la répétition.

en: Select layout pattern for main website container. Wide layout will fit window width. Boxed layout will have fixed width and left/right indents.
fr_FR: Sélectionner le modèle de la mise en page pour conteneur principal du site. Large disposition sera adaptée à la largeur de la fenêtre. Encadré aura une largeur fixe et les retraits gauche/droit.

en: Main content width for `boxed` layout. Should not be more than `Grid -> Container width` value.
fr_FR: Largeur du contenu principal pour la mise en page `encadré`. Ne devrait pas être plus de valeur `Grille  -> Largeur du conteneur`.

en: Featured Images
fr_FR: Images à la Une

en: Enable/disable featured images for pages.
fr_FR: Activer/désactiver les images à la une pour les pages.

en: Page comments
fr_FR: Commentaires de la page

en: Enable/disable comments for pages by default. For pages that have already been published you need to enable comments individually in page settings.
fr_FR: Activer/désactiver les commentaires pour les pages par défaut. Pour les pages qui ont déjà été publiées, vous devez activer les commentaires individuellement dans les paramètres de la page.

en: Footer background settings. You can select background color, upload footer background image, set its background position, attachment and repeat.
fr_FR: Paramètres d'arrière-plan de Pied de page.  Vous pouvez  sélectionner la couleur de l'arrière-plan, uploader une image de l'arrière-plan, régler la position de l'arrière-plan, l'attachement et la répétition.

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Typography settings for footer text.
fr_FR: Paramètres de la typographie pour le texte de Pied de page.

en: Select layout pattern for footer website. Wide layout will fit window width. Boxed layout will have fixed width.
fr_FR: Sélectionner  le modèle de la mise en page pour le Pied de page du site. Large disposition sera adaptée à la largeur de la fenêtre. Encadré aura la largeur fixe.

en: Footer width for `boxed` layout. Should not be more than `Grid -> Container width` value.
fr_FR:  Largeur de pied de page pour la mise en page `encadré`. Ne devrait pas être plus de valeur `Grille  -> Largeur du conteneur`

en: Footer Info text
fr_FR:  Texte d'info de pied de page

en: Set custom text for Footer static info.
fr_FR: Mettre de texte personnalisé pour les informations statiques de Pied de page.

en: Select whether you want your footer logo to be an image or text.
fr_FR: Sélectionnez si vous voulez que votre logo de pied de page soit une image ou un texte.

en: Body text
fr_FR: Texte du corps

en: Main website text typography options.
fr_FR: Options de la typographie d'un texte principal du site.

en: Link color
fr_FR: Couleur du lien

en: Color of links.
fr_FR: Couleur des liens.

en: Link hover color
fr_FR: Couleur du lien au survol

en: Color of links on hover.
fr_FR: Couleur des liens au survol.

en: Input text
fr_FR: Texte saisi

en: Styling text in forms.
fr_FR: Style du texte dans les formulaires.

en: Breadcrumbs typography
fr_FR: Typographie d'un fil d'Ariane

en: Styling text in breadcrumbs.
fr_FR: Style du texte dans un fil d'Ariane

en: Heading 1
fr_FR: Rubrique 1

en: H1 heading font settings.
fr_FR: Paramètres de police de Rubrique H1.

en: Heading 2
fr_FR: Rubrique 2

en: H2 heading font settings.
fr_FR: Paramètres de police de Rubrique H2.

en: Heading 3
fr_FR: Rubrique 3

en: H3 heading font settings.
fr_FR: Paramètres de police de Rubrique H3.

en: Heading 4
fr_FR: Rubrique 4

en: H4 heading font settings.
fr_FR: Paramètres de police de Rubrique H4.

en: Heading 5
fr_FR: Rubrique 5

en: H5 heading font settings.
fr_FR: Paramètres de police de Rubrique H5.

en: Heading 6
fr_FR: Rubrique 6

en: H6 heading font settings.
fr_FR: Paramètres de police de Rubrique H6.

en: Concatenate/minify CSS
fr_FR: Concaténer/rapetisser CSS

en: Select if you want to merge\minify CSS files for performance optimization.
fr_FR: Sélectionnez si vous voulez fusionner\rapetisser les fichiers CSS pour l'optimisation du fonctionnement.

en: Output dynamic CSS into separate file or into style tag.
fr_FR: Sortie dynamique de CSS dans un fichier séparé ou en balise de style.

en: Display Cookie Banner?
fr_FR: Afficher la cookie bannière?

en: Enter the cookie banner message.
fr_FR: Entrez le message pour la cookie bannière.

en: We use cookies to ensure you get the best experience on our website.
fr_FR: Nous utilisons des cookies afin de vous offrir la meilleure expérience sur notre site.

en: Regular single line text input field.
fr_FR: Champ de saisie à une ligne.

en: Multiline text input field ( 16 rows x 20 cols ).
fr_FR: Champ de saisie à plusieurs lignes (16 lignes x 20 colonnes).

en: Select box with single option.
fr_FR: Boîte de sélection avec la seule option.

en: Select box with filter option.
fr_FR: Boîte de sélection avec option de filtre.

en: Select box with multiple select capability.
fr_FR: Boîte de sélection avec capacité de sélection multiple.

en: Regular HTML checkbox.
fr_FR: Case à cocher HTML ordinaire.

en: Analogue of the regular HTML radio buttons.
fr_FR: Analogique des boutons radio HTML ordinaires.

en: Alternative switcher with custom labels.
fr_FR: Switcher alternative avec des labels personnalisés.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Adds a number input used to define numeric values.
fr_FR: Ajoute la saisie de numéros utilisée pour définir des valeurs numériques.

en: Draggable slider with stepper. Used to define some numeric value.
fr_FR: Curseur glissable avec stepper. Utilisé pour définir la valeur numérique.

en: Draggable slider with range capability. Used to define numeric range.
fr_FR: Curseur glissable avec capacité de gamme. Utilisé pour définir l'intervalle numérique.

en: Adds radio buttons group. Lets user select one option from the list.
fr_FR: Ajoute un groupe de boutons radio. Permet  sélectionner une option dans la liste.

en: Adds image based radio buttons group. Behaves as HTML radio buttons.
fr_FR: Ajoute image basée sur un groupe de boutons radio. Se comporte comme des boutons radio HTML.

en: Colorpicker
fr_FR: Sélecteur de couleur

en: Adds a color picker.
fr_FR: Ajoute un sélecteur de couleur.

en: Media library element
fr_FR: Élément de la Bibliothèque de médias

en: Allows user to add content from Wordpress media library.
fr_FR: Permet à l'utilisateur d'ajouter du contenu depuis la bibliothèque de médias

en: Background image
fr_FR: Image d'Arrière-plan

en: Allows user to add background image from the media library and define its background settings like background repeat, position, attachment, origin.
fr_FR: Permet  d'ajouter l'image d'arrière-plan depuis la Bibliothèque de médias et régler les paramètres d'arrière-plan comme la répétition de l'arrière-plan, position, attachement, origine.

en: Provides typography configuration options such as Google Font family name, font size, line height, style, letter spacing, characters sets, text align and color. Below options you can see font preview.
fr_FR: Fournit des options de configuration de la typographie comme nom de la police Google, taille de police, hauteur de ligne, style, espacement des lettres, jeux de caractères, alignement du texte et couleur. Ci-dessous vous pouvez voir la prévisualisation de la police.

en: CSS Editor
fr_FR: Éditeur CSS

en: Embedded CSS editor with syntax highlighting.
fr_FR: Éditeur de CSS incorporé avec coloration syntaxique.

en: title layout editor
fr_FR: Éditeur de la mise en page des titres

en: description layout editor
fr_FR: éditeur de la mise en page de description

en: Links repeater
fr_FR: Répéteur des liens

en: This option allows you to create a custom links list. For each link you can define URL, class and label.
fr_FR: Cette option vous permet de créer une liste de liens personnalisés. Pour chaque lien vous pouvez définir URL, classe et label.

en: WYSIWYG editor
fr_FR: Éditeur WYSIWYG

en: Adds an input section with WYSIWYG editor. Behaves as Wordpress post or page editing area.
fr_FR: Ajoute une section d'entrée avec éditeur WYSIWYG. Se comporte comme la zone d'édition de l'article ou de la page Wordpress.

en: General
fr_FR: Général

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Layouts
fr_FR: Mises en page

en: Blog
fr_FR: Blogue

en: Post
fr_FR: Article

en: Meta
fr_FR: Méta

en: Styling
fr_FR: Style

en: Color scheme
fr_FR: Schéma de couleur

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Optimization
fr_FR: Optimisation

en: Cookie Banner
fr_FR: Bannière Cookie

en: Interface elements (for UI developers)
fr_FR: Éléments de l'interface (pour les développeurs d'IU)

en: Primary
fr_FR: Prmaire

en: Secondary
fr_FR: Secondaire

en: Main Sidebar
fr_FR: Barre latérale principale

en: This is the main sidebar if you are using a two or three column site layout option.
fr_FR: Il s'agit de la barre latérale principale si vous utilisez une option de mise en page en deux ou trois colonnes.

en: Secondary Sidebar
fr_FR: Barre latérale secondaire

en: This is the secondary sidebar if you are using a three column site layout option.
fr_FR: Il s'agit de la barre latérale secondaire si vous utilisez une option de mise en page en trois colonnes.

en: Header Sidebar
fr_FR: Barre latérale de l'en-tête

en: A sidebar located in the header of the site.
fr_FR: Barre latérale située dans l'en-tête du site.

en: Footer Sidebar 1
fr_FR: Pied de page Barre latérale 1

en: A sidebar located in the footer of the site.
fr_FR: Barre latérale située dans le pied de page du site.

en: Footer Sidebar 2
fr_FR: Pied de page Barre latérale 2

en: Footer Sidebar 3
fr_FR: Pied de page Barre latérale 3

en: Footer Sidebar 4
fr_FR: Pied de page Barre latérale 4

en: Header Top
fr_FR: En-tête Haut

en: Header Bottom
fr_FR: En-tête Bas

en: Showcase Area
fr_FR: Zone de Vitrine

en: Footer Top
fr_FR: Pied de page Haut

en: Footer Bottom
fr_FR: Pied de page Bas

en: Example
fr_FR: Exemple

en: Footer Info
fr_FR: Pied de page Infos

en: Footer Logo
fr_FR: Logo de pied de page

en: Footer Menu
fr_FR: Menu du Pied de page

en: Footer Sidebars
fr_FR: Barres laterales du Pied de page

en: Header Menu
fr_FR: Menu de l'En-tête

en: Select MotoSlider to appear in header
fr_FR: Sélectionnez MotoSlider à apparaître dans l'en-tête

en: Select main theme slider
fr_FR: Sélectionner le slider principale du thème

en: No Moto Sliders was found
fr_FR: Aucun Moto Sliders n'a été trouvé

en: Search Form
fr_FR: Formulaire de recherche

en: Please, select a file to import
fr_FR: Veuillez sélectionner un fichier à importer

en: Invalid file type
fr_FR: Type de fichier non valide

en: Cherry Options imported.
fr_FR: Cherry Options importées.

en: section restored.
fr_FR: section restaurée

en: All options restored
fr_FR: Toutes les options restaurées

en: options loaded.
fr_FR: options chargés.

en: Please, select import file
fr_FR: Veuillez sélectionner le fichier d'importation

en: Statics settings imported.
fr_FR:  Paramètres de zones statiques importés.

en: Statics restored
fr_FR: Zones statiques restaurées

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Grid Type
fr_FR: Type de grille

en: Inherit
fr_FR: Hériter

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Header background
fr_FR: Arrière-plan de l'En-tête

en: No repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: Repeat All
fr_FR: Répéter Tout

en: Repeat Horizontally
fr_FR: Répétition Horizontale

en: Repeat Vertically
fr_FR: Répétition Verticale

en: Top Left
fr_FR: En Haut à Gauche

en: Top Center
fr_FR: En Haut au Centre

en: Top Right
fr_FR: En Haut à Droite

en: Middle Left
fr_FR: Au Milieu à Gauche

en: Middle Center
fr_FR: Au Milieu au Centre

en: Middle Right
fr_FR: Au Milieu à Droite

en: Bottom Left
fr_FR: En Bas à Gauche

en: Bottom Center
fr_FR: En Bas au Centre

en: Bottom Right
fr_FR: En Bas à Droite

en: Not defined
fr_FR: Non défini

en: Scroll Normally
fr_FR: Défiler normalement

en: Fixed in Place
fr_FR: Fixe

en: Background Settings
fr_FR: Réglages d'Arrière-plan

en: Background Color
fr_FR: Couleur d'Arrière-plan

en: Background %s
fr_FR: Arrière-plan %s

en: solid
fr_FR: trait simple

en: dashed
fr_FR: tirets

en: dotted
fr_FR: pointillé

en: groove
fr_FR: rainurée

en: ridge
fr_FR: relief

en: inset
fr_FR: relief intérieur

en: outset
fr_FR: relief extérieur

en: Border style
fr_FR: Style de Bordure

en: Border radius
fr_FR: Radius de Bordure

en: Border color
fr_FR: Couleur de Bordure

en: External link
fr_FR: Lien externe

en: Font class
fr_FR: Classe de police

en: Link label
fr_FR: Label de lien

en: col-md-6
fr_FR: col-md-5

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: -- Select --
fr_FR: -- Sélectionnez --

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Logged in
fr_FR: Connecté

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Tag
fr_FR: Mot-clé

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Custom class
fr_FR: Classe personalisée

en: if
fr_FR: si

en: is
fr_FR: est

en: Add rule
fr_FR: Ajouter une règle

en: Available statics
fr_FR: Zones statiques disponibles

en: All category pages
fr_FR: Toutes les pages de catégorie

en: Logged In
fr_FR: Connecté

en: Logged Out
fr_FR: Déconnecté

en: All author pages
fr_FR: Toutes les pages de l'auteur

en: All tag pages
fr_FR: Toutes les pages de tags mot-clé

en: All date archives
fr_FR: Toutes les archives de date

en: Daily archives
fr_FR: Archives quotidiennes

en: Monthly archives
fr_FR: Archives mensuelles

en: Yearly archives
fr_FR: Archives annuelles

en: Front page
fr_FR: Page d'accueil

en: Posts page
fr_FR: Page d'articles

en: Archive page
fr_FR: Page d'archive

en: 404 error page
fr_FR: page d'erreur 404

en: Search results
fr_FR: Résultats de recherche

en: Post type:
fr_FR: Type d'article:

en: Static page:
fr_FR: Page statique:

en: All taxonomy pages
fr_FR: Toutes les pages de taxonomie

en: Step Up
fr_FR: En Haut

en: Step Down
fr_FR: En Bas

en: Justify
fr_FR: Justifier

en: Font Family
fr_FR: Famille de Polices

en: Standard Webfonts
fr_FR: Standart Webfonts

en: Size
fr_FR: Taille

en: Line-height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Letter-spacing
fr_FR: Espacement des lettres

en: Font color
fr_FR: Couleur de police

en: Text align
fr_FR: Alignement du texte

en: Font Style
fr_FR: Style de police

en: Character Sets
fr_FR: Jeux de Caractères

en: Browse:
fr_FR: Parcourir:

en: 404 Not Found
fr_FR: 404  Non trouvé

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Résultats de recherche pour &#8220;%s&#8221;

en: Week %s
fr_FR: Semaine %s

en: Variable not found
fr_FR: Variable n'est pas trouvée

en: Function does not exist
fr_FR: Fonction n'existe pas

en: Choose Media
fr_FR: Choisir les Médias

en: Remove Media
fr_FR: Enlever les Médias

en: Cherry Framework 4 documentation
fr_FR: Documentation de Cherry Framework 4

en: Feel free to view detailed
fr_FR: N'hésitez pas à aller voir

en: Invalid request
fr_FR: Requête invalide

en: Error. Invalid request
fr_FR: Erreur. Requête invalide

en: Options have been saved
fr_FR: Options ont été enregistrées

en: Default options backup has been created
fr_FR: Sauvegarde d'options par défaut a été créée

en: Default options
fr_FR: Options par défaut

en: Save options
fr_FR: Enregistrer les options

en: Restore section
fr_FR: Restaurer la Section

en: Restore options
fr_FR: Restaurer les Options

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Import
fr_FR: Importer

en: Select file
fr_FR: Sélectionner le fichier

en: Start import
fr_FR: Lancer l'importation

en: Feel free to view details
fr_FR: N'hésitez pas à aller voir les détails

en: Statics have been saved
fr_FR: Zones statiques ont été enregistrées

en: Default statics backup has been created
fr_FR: Sauvegarde de zones statiques par défaut a été créée

en: Default statics backup has been overwritten
fr_FR: Sauvegarde de zones statiques par défaut a été remplacée

en: Logged out
fr_FR: Déconnecté

en: Save statics
fr_FR: Enregistrer des zones statiques

en: Restore statics
fr_FR: Restaurer des zones statiques

en: Export statics
fr_FR: Exporter des zones statiques

en: Default statics
fr_FR:  Zones statiques par défaut

en: Static Area %d
fr_FR: Zone statique %d

en: Static %d
fr_FR: Statique %d

en: File %s doesn't exist
fr_FR: Fichier %s n'existe pas

en: Doing it wrong
fr_FR: Il a mal tourné

en: Post Thumbnail
fr_FR: Miniature de l'article

en: File Size
fr_FR: Taille de fichier

en: Mime Type
fr_FR: Type Mime

en: Run Time
fr_FR: Temps d’exécution

en: Year
fr_FR: Année

en: %s Info
fr_FR: %s Infos

en: &larr; Older Comments
fr_FR: &larr; Anciens Commentaires

en: Newer Comments &rarr;
fr_FR: Commentaires Récents &rarr;

en: %s WordPress Theme
fr_FR: %s Thème WordPress

en: Camera
fr_FR: Caméra

en: Focal Length
fr_FR: Longueur focale

en: International Organization for Standardization
fr_FR: Organisation internationale de normalisation

en: Related Posts
fr_FR: Articles liés

en: Comment | Comments (%s)
fr_FR[0]: Сommentaire
fr_FR[1]: Сommentaires (%s)

en: Comments are closed.
fr_FR: Сommentaires sont fermés.

en: Nothing Found
fr_FR: Rien n'a été trouvé

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_FR: Êtes-vous prêt à publier votre article premier?<a href="%1$s">Démarrez ici</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolé, mais rien ne correspond pas à vos termes de recherche. Veuillez essayer de nouveau avec quelques mots-clés différents.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Il semble que nous ne pouvons pas trouver ce que vous cherchez. Peut-être la recherche peut aider.
