cherry-shortcodes - en to ja translation catalogue (207 entries)

en: Choose file
ja: ファイルを選択

en: Insert
ja: 挿入

en: Select images
ja: 画像を選択

en: Add selected images
ja: 選択した画像を追加

en: Please enter a name for new preset
ja: 新しいプリセット名を入力してください

en: New preset
ja: 新しいプリセット

en: Last used settings
ja: 最後に使用した設定

en: All
ja: すべて

en: Content
ja: コンテンツ

en: Media
ja: メディア

en: Other
ja: その他

en: None
ja: なし

en: Solid
ja: 固体

en: Dotted
ja: 点線

en: Dashed
ja: 破線

en: Double
ja: 二重

en: Groove
ja: 溝

en: Ridge
ja: リッジ

en: Row
ja: 行

en: Type
ja: タイプ

en: Class
ja: クラス

en: Extra CSS class
ja: 別のCSSクラス

en: Anchor
ja: アンカー

en: Row for flexible columns
ja: 柔軟性のある列の行

en: Column
ja: カラム

en: Size
ja: サイズ

en: Offset
ja: オフセット

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Column content
ja: 列のコンテンツ

en: Flexible and responsive columns
ja: 列の柔軟性とレスポンシブ

en: Spacer
ja: スペーサ

en: Icon
ja: アイコン

en: You can upload custom icon for this button or pick a built-in icon
ja: このボタンのカスタムアイコンをアップロードするか、組み込みのアイコンを選ぶことができます

en: Icon size
ja: アイコンサイズ

en: Box
ja: ボックス

en: Auto
ja: 自動

en: Text color
ja: テキストの色

en: Background color
ja: 背景色

en: Template
ja: テンプレート

en: Title
ja: タイトル

en: Title text color
ja: タイトルテキストの色

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Center
ja: 中央

en: Align
ja: 整列

en: Button
ja: ボタン

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Link
ja: リンク

en: Button link
ja: ボタン

en: Default
ja: デフォルト

en: Success
ja: 成功

en: Info
ja: 情報

en: Warning
ja: 警告

en: Style
ja: スタイル

en: Inline
ja: インライン

en: Centered
ja: 中央

en: Is button centered on the page
ja: ボタンをページの中央に配置

en: Fluid
ja: 流体

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Description
ja: 説明

en: Background
ja: 背景

en: Button background color
ja: ボタンの背景色

en: Button text color
ja: ボタンのテキスト色

en: Same tab
ja: 同じタブ

en: New tab
ja: 新しいタブ

en: Target
ja: ターゲット

en: Button link target
ja: ボタンのリンク先

en: Rel attribute
ja: rel属性

en: Styled button
ja: ボタンスタイル

en: List
ja: リスト

en: Posts per page
ja: ページあたりの投稿数

en: Specify number of posts that you want to show. Enter -1 to get all posts
ja: 表示したい記事数を指定。すべての投稿を取得するには-1を入力

en: Post types
ja: 投稿タイプ

en: Select post types. Hold Ctrl key to select multiple post types
ja: 投稿タイプを選択。複数の投稿タイプを選択するにはCtrlキーを押しながら選択

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Select taxonomy to show posts from
ja: 表示する投稿のタクソノミー

en: Terms
ja: 条件

en: Select terms to show posts from
ja: 表示する投稿の条件

en: Taxonomy term operator
ja: 表示する投稿の条件

en: Authors
ja: 投稿者

en: Enter here comma-separated list of author's IDs. Example: 1,7,18
ja: 投稿者IDをカンマ区切りで入力。例: 1,7,18

en: Specify offset to start posts loop not from first post
ja: 最初の投稿から投稿ループを始めないためのオフセットを指定

en: Descending
ja: 降順

en: Ascending
ja: 昇順

en: Order
ja: 順序

en: Posts order
ja: 投稿順

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: Post author
ja: 投稿者

en: Post title
ja: 投稿タイトル

en: Post slug
ja: 投稿スラッグ

en: Date
ja: 日付

en: Last modified date
ja: 最終更新日

en: Post parent
ja: 親投稿

en: Random
ja: ランダム

en: Comments number
ja: コメント数

en: Menu order
ja: メニュー順

en: Order by
ja: 順

en: Order posts by
ja: 投稿順

en: Published
ja: 公開

en: Pending
ja: 未定

en: Draft
ja: 下書き

en: Auto-draft
ja: 自動下書き

en: Future post
ja: 予約投稿

en: Private post
ja: 個人的な投稿

en: Inherit
ja: 継承

en: Trashed
ja: ゴミ箱に移動

en: Any
ja: 任意

en: Post status
ja: 投稿ステータス

en: Show only posts with selected status
ja: 選択した状態の投稿のみ表示

en: Ignore sticky
ja: スティッキーを無視

en: Post content
ja: 投稿コンテンツ

en: Posts
ja: 投稿

en: Post ID's
ja: 投稿ID

en: Enter comma separated ID's of the posts that you want to show
ja: 表示したいIDをカンマで区切って入力

en: Custom posts query with customizable template
ja: カスタム投稿はカスタマイズ可能なテンプレートを使用して照会します。

en: Tabs
ja: タブ

en: Simple
ja: シンプル

en: Active tab
ja: 有効なタブ

en: Select which tab is open by default
ja: 最初に開いているタブを指定

en: Vertical
ja: 垂直

en: Show tabs vertically
ja: タブを垂直に表示

en: [%prefix_tab title="Title 1"]Content 1[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Title 2"]Content 2[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Title 3"]Content 3[/%prefix_tab]
ja: [%prefix_tab title="Title 1"]コンテンツ 1[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Title 2"]コンテンツ 2[/%prefix_tab]
    [%prefix_tab title="Title 3"]コンテンツ 3[/%prefix_tab]

en: Tabs container
ja: コンテナタブ

en: Tab
ja: タブ

en: Tab name
ja: タブ名

en: Enter tab name
ja: タブ名を入力

en: Disabled
ja: 無効

en: Is this tab disabled
ja: このタブでは無効になっています

en: You can use unique anchor for this tab to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This tab will be activated and scrolled in
ja: このタブのユニークなアンカーを使用するには、ページURLのハッシュにアクセスします。例: <b%value>Hello</b>とここに入力し、http://example.com/page-url#HelloのようなURLを使用します。このタブがアクティブになりにスクロールします。

en: Link target
ja: リンクターゲット

en: Choose how to open the custom tab link
ja: カスタムタブのリンクを開く方法を選択

en: Tab content
ja: タブのコンテンツ

en: Single tab
ja: 単一のタブ

en: Spoiler
ja: スポイラー

en: Spoiler title
ja: スポイラーのタイトル

en: Text in spoiler title
ja: スポイラーのタイトル内のテキスト

en: Open
ja: 開く

en: Is spoiler content visible by default
ja: スポイラーのコンテンツはデフォルトで表示される

en: Choose style for this spoiler
ja: このスポイラーのスタイルを選択

en: Hidden content
ja: 非表示のコンテンツ

en: Spoiler with hidden content
ja: コンテンツが非表示のスポイラー

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Accordion with spoilers
ja: スポイラーとアコーディオン

en: Map height
ja: 地図の高さ

en: Poster
ja: ポスター

en: Controls
ja: コントロール

en: Image
ja: 画像

en: Media manager
ja: メディアマネージャ

en: Icon picker
ja: アイコンピッカー

en: Filter icons
ja: フィルタアイコン

en: Please wait
ja: しばらくお待ちください

en: Untitled gallery
ja: 無題のギャラリー

en: Galleries not found
ja: ギャラリーが見つかりません

en: Manage galleries
ja: ギャラリーを管理

en: Reload galleries
ja: ギャラリーをリロード

en: Horizontal offset
ja: 水平オフセット

en: Vertical offset
ja: 垂直オフセット

en: Blur
ja: ぼかし

en: Color
ja: 色

en: Border width
ja: 境界線の幅

en: Border style
ja: 境界線のスタイル

en: Border color
ja: 枠線色

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Recent posts
ja: 最近の投稿

en: Category
ja: カテゴリ

en: Select images source
ja: 画像ソースを選択

en: Select taxonomy
ja: タクソノミーを選択

en: Add images
ja: 画像を追加

en: Click the button above and select images.<br>You can select multimple images with Ctrl (Cmd) key
ja: 上記ボタンをクリックし画像を選択します。<br>Ctrl (Cmd)キーと単一画像を選択することができます。

en: Select categories to retrieve posts from.<br>You can select multiple categories with Ctrl (Cmd) key
ja: 投稿を取得するカテゴリを選択します。<br>Ctrl (Cmd) キーで複数のカテゴリを選択することができます。

en: Select taxonomy and it's terms.<br>You can select multiple terms with Ctrl (Cmd) key
ja: タクソノミーを選択します。<br>Ctrl (Cmd) キーを使って複数の用語を選択できます。

en: Insert shortcode
ja: ショートコードを挿入

en: Search for shortcodes
ja: ショートコードを検索

en: Filter by type
ja: タイプ別フィルタ

en: Shortcode not specified
ja: ショートコードが指定されていません。

en: Live preview
ja: プレビュー

en: Click to return to the shortcodes list
ja: ショートコードのリストに戻ります

en: All shortcodes
ja: 全てのショートコード

en: Examples of use
ja: 使用例

en: Click to set this value
ja: この値を設定する場合クリックします。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Presets
ja: プリセット

en: Save current settings as preset
ja: 現在の設定をプリセットとして保存

en: Presets not found
ja: プリセットが見つかりません

en: Posts not found
ja: 投稿が見つかりません。

en: Tab title
ja: タブのタイトル

en: Plugin Settings
ja: プラグインの設定

en: Use selected file
ja: 選択したファイルを使用します。

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Saving
ja: 保存中

en: Saved
ja: 保存しました

en: This action will delete all your settings. Are you sure? This action cannot be undone!
ja: このアクションは、すべての設定を削除します。この操作は元に戻すことはできません！

en: Restore default settings
ja: デフォルト設定を復元

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Textarea field
ja: テキストエリアのフィールド

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Label
ja: ラベル

en: Color picker
ja: カラーピッカー

en: Pick a color
ja: 色を選択

en: For full functionality of this page it is reccomended to enable javascript.
ja: このページの完全な機能はJavaScriptの有効が推奨されています。

en: Settings saved successfully
ja: 設定を保存しました

en: Settings reseted successfully
ja: 設定をリセットしました。

en: option type %s is not callable
ja: オプションタイプ %s は呼び出すことはできません

en: Title:
ja: タイトル:
